Mentális Egészségügyi Válságra Figyelmeztetnek az EP-képviselők
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészségügyi problémák növekvő jelenléte komoly aggodalmakat ébreszt az Európai Unió területén, és potenciális egészségügyi válságot jelez. Az Európai Parlament (EP) képviselői arra figyelmeztetnek, hogy sürgős intézkedések szükségesek a helyzet kezelésére.
A mentális egészség helyzete az EU-ban
A mentális egészség a legfrissebb, 2023-as EP Kutatószolgálatának tájékoztatója szerint egyre fontosabb szerepet kap az egészségügyi diskurzusban, emellett gazdasági és társadalmi problémává is vált. A mentális jólét megőrzése különösen jelentős kihívást jelent a munkahelyeken, ahol a rossz munkakörnyezet, a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, a zaklatás és a diszkrimináció mind kockázati tényezŐk a dolgozók mentális egészségére nézve.
Egységes uniós mentális egészségügyi stratégia szükséges
Az Európai Bizottság 2023 júniusában javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére, azonban az EP képviselők 2023 decemberében arra szólították fel a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. E stratégia megalkotása céljából a parlament a mentálhigiénés szolgáltatásokra helyezné a hangsúlyt, fokozva ezekhez való hozzáférést a veszélyeztetett csoportok, például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegekkel, fogyatékossággal élő személyek, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
Stigma és kommunikációs kampányok
A mentális egészséggel kapcsolatos stigmatizálás továbbra is a probléma gyökere, így az EP-képviselők hangsúlyozzák, hogy sürgősen szükség van információs kampányok kidolgozására és végrehajtására. E kampányok célja a mentális állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítása és a mentális egészségi állapotok iránti figyelemfelhívás, ezáltal csökkentve a társadalmi előítéleteket.
Hozzáférés a minőségi szolgáltatásokhoz
A képviselők követelik, hogy minden uniós polgár a lehető legjobb minőségű mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz férhessen hozzá, mindezt pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül. A cél egy olyan környezet kialakítása, ahol a mentális egészségügyi ellátás mindenki számára elérhető és megfizethető.
Hatások a Covid-19 időszakban
A COVID-19 világjárvány következményei tovább súlyosbították a mentális egészségügyi problémákat. Az EP 2022-es állásfoglalása arra szólítja fel az uniós intézményeket és tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkahelyeken tapasztalható mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és keressenek hatékony megelőzési módokat, különös figyelmet fordítva a digitális munkakörnyezet által jelentett kihívásokra. Hangsúlyosan ajánlják a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolását is.
A mentális egészség megőrzésére irányuló erőfeszítések nemcsak az egyének jólétét segítik elő, hanem hosszú távon hozzájárulhatnak a társadalom és a gazdaság fenntarthatóságához is. Az EP képviselői arra biztatják az uniós tagállamokat és a Bizottságot, hogy közösen cselekedjenek, és helyezzenek nagyobb hangsúlyt a mentális egészségügyi problémák kezelésére.