Az EP-képviselők cselekvésre szólítanak a mentális egészségügyi válság megelőzése érdekében
Közzétéve: 2022. április 7. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészség egyre fontosabb téma az EU-ban
A mentális egészségügyi problémák növekvő aránya komoly aggodalomra ad okot az Európai Unióban, ami nem csupán egészségügyi vonatkozású kérdés, hanem társadalmi és gazdasági problémát is jelent. Az Európai Parlament (EP) Kutatószolgálata 2023-as tájékoztatójában hangsúlyozta, hogy a mentális egészség megőrzése különösen fontos a munkahelyeken, ahol a kedvezőtlen körülmények, például a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció, komoly kockázatot jelentenek a munkavállalók jólétére.
Integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükséges
A problémák sürgető kezelésére a 2023 júniusában javasolt Európai Bizottsági tervet követően, az EP képviselői 2023 decemberében azon dolgoztak, hogy kidolgozzanak egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az EP állásfoglalása arra ösztönzi a tagállamokat, hogy helyezzenek nagyobb hangsúlyt a mentálhigiénés szolgáltatásokra és javítsák az erőforrásokhoz való hozzáférést a veszélyeztetett csoportok, mint például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösség tagjai, krónikus betegek, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek körében.
A stigma csökkentése és a hozzáférhetőség javítása
Mivel a mentális egészséget továbbra is sok helyen stigmatizálják, az EP-képviselők arra figyelmeztetnek, hogy sürgősen szükség van információs kampányok kidolgozására és végrehajtására. Ezek a kampányok a figyelem felkeltésére és a mentális állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítására irányulnak. A képviselők hangsúlyozzák, hogy minden uniós polgárnak hozzáférést kell biztosítani a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálájához, pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül.
A Covid-19 járvány hatása a mentális egészségre
A Covid-19 járvány különösen élesítette a mentális egészségi problémákra irányuló figyelmet, és az EP 2022-es állásfoglalása arra szólította fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkahelyi pszichés problémák magas arányát, valamint dolgozzanak ki preventív intézkedéseket a digitális munkakörnyezetben. Az állásfoglalás hangsúlyozta a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás megszüntetésének jelentőségét is.
Záró gondolatok
A mentális egészségügyi válság kezelése sürgeti a tagállamokat és az uniós intézményeket, hogy felelősségteljes lépéseket tegyenek a mentálhigiénés szolgáltatások fejlesztésére, a stigma csökkentésére és a hozzáférhetőség javítására. Az EP által kezdeményezett intézkedések célja, hogy minden európai polgár számára elérhetővé váljanak a szükséges támogatások és erőforrások.