A mentális egészségügyi problémák megnövekedése új egészségügyi válságot idézhet elő az EU-ban
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészség az Európai Unió egészségügyi politikájának egyik legfontosabb témájává vált az utóbbi években, és egyre inkább gazdasági, valamint társadalmi problémaként is megjelenik. Az Európai Parlament (EP) képviselői figyelmeztetnek arra, hogy a mentális egészség megőrzése kiemelt fontosságú, különösen a munkahelyi környezetben, ahol a rossz munkakörülmények, mint a túlzott terhelés, munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció, komoly kockázatot jelenthetnek a munkavállalók mentális jólétére.
Integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükséges
2023 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. E javaslat lényege, hogy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát dolgozzanak ki. Az EP-képviselők 2023 decemberében kiadtak egy állásfoglalást, amelyben arra szólították fel a Bizottságot, hogy soron kívül dolgozza ki ezt a stratégiát.
Az állásfoglalás különös figyelmet fordít arra, hogy a tagállamok helyezzék előtérbe a mentálhigiénés szolgáltatásokat, és javítsák azokhoz való hozzáférést olyan veszélyeztetett csoportok számára, mint például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegségben szenvedők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek.
Stigmatizáció és információs kampányok
A mentális egészség stigma továbbra is jelentős gátat jelent az érintettek számára, ezért az EP-képviselők sürgősen szükségesnek tartják információs kampányok kifejlesztését és megvalósítását. Céljuk, hogy felhívják a figyelmet a mentális egészséggel kapcsolatos problémákra, és elősegítsék a nyílt kommunikációt a különböző mentális állapotokról.
A képviselők hangsúlyozzák, hogy minden uniós polgárnak hozzá kell férnie a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes spektrumához, mindenféle pénzügyi és adminisztratív nehézség nélkül.
A Covid-19 hatásai
A Covid-19 pandémia világszerte súlyosan befolyásolta a mentális egészséget, különösen a munkahellyel összefüggő területeken. Az EP azonosította a munkával kapcsolatos mentális egészségügyi problémák növekedését, ezért arra szólította fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék el ezt a problémát, és fejlesszék a megelőzés módszereit a digitális munka világában.
A munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának szükségességét is hangsúlyozták, mivel ezek a faktorok jelentősen rontják a munkahelyi környezetet és a munkavállalók mentális egészségét.
Összegzés
A mentális egészségügyi problémák kezelése és megelőzése a jövő egészségügyi válságának elkerülése érdekében kiemelt prioritás az Európai Unióban. Az EP sürgetése és helyi kampányok révén a tagállamoknak közösen kell lépéseket tenniük az érintettek védelme és a mentális egészség népszerűsítése érdekében.