A mentális egészség válsága: Európai Parlamenti képviselők azonnali cselekvést sürgetnek
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészségügyi problémák növekvő tendenciája egy újabb egészségügyi válságot okozhat az Európai Unióban – áll a legfrissebb jelentésben, amelyet az Európai Parlament (EP) Kutatószolgálata tett közzé. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a mentális egészség nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelkedően jelentős kérdéssé vált az egész EU területén.
A mentális egészség kihívásai a munkahelyeken
Az EP tapasztalatai szerint a munkahelyi környezet gyakran hozzájárul a mentális problémákhoz. A jelentések alapján a túlzott munkaterhelés, a munkavállalói bizonytalanság, a zaklatás, valamint a diszkrimináció mind olyan tényezők, amelyek kockázatot jelentenek a munkavállalók mentális egészségére. Az építő jellegű munkahelyi környezet hiánya különösen veszélyeztetheti a dolgozókat, ami arra ösztönzi az Európai Parlament képviselőit, hogy sürgős lépéseket javasoljanak.
Az integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükségessége
A helyzet kezelésére 2023 júniusában az Európai Bizottság egy tervet javasolt a mentális egészségügyi problémák kezelésére. Ezt követően, 2023 decemberében az EP képviselői arra kérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. A Parlament állásfoglalása hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak prioritásként kell kezelniük a mentálhigiénés szolgáltatások fejlesztését és azokhoz való hozzáférés javítását, különös figyelmet fordítva a veszélyeztetett csoportokra, mint például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösség tagjai, krónikus és fogyatékkal élő betegek, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek.
A stigma csökkentése és a tudatosság növelése
A mentális egészséggel kapcsolatos stigmatizáció továbbra is jelentős probléma, amely megnehezíti a segítségkérést. Az EP képviselői ezért sürgetik információs kampányok indítását, valamint a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítását. Céljuk, hogy minden uniós polgár számára elérhetővé váljon a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálája, pénzügyi és adminisztratív akadályok nélkül.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
A Covid-19 világjárvány tovább súlyosbította a mentális egészségügyi problémákat, különösen a munkahelyeken. Az EP 2022-es állásfoglalása hangsúlyozta, hogy fel kell ismerni a munkával kapcsolatos mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és keresni kell a megelőzés lehetőségeit a digitális munkakörnyezetben. Az állásfoglalás továbbá a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának szükségességét is kiemelte.
A mentális egészségügyi válság kezelése érdekében az Európai Parlament sürgeti a tagállamokat és az uniós intézményeket, hogy együttes erővel lépjenek fel a problémák megelőzése érdekében, és biztosítsák a megfelelő támogatást mindenki számára.