Az EP-képviselők cselekvésre szólítanak a mentális egészségügyi válság megelőzése érdekében
Közzétéve: 2022. április 7. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészségügyi problémák növekvő száma komoly aggodalomra ad okot az Európai Unión belül, és sok szakértő szerint ez a következő egészségügyi válság kiindulópontja lehet. Az Európai Parlament (EP) képviselői arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet sürgős intézkedéseket igényel.
Mentális egészség: gazdasági és társadalmi kihívás
A mentális egészségi állapotok megőrzése nem csupán egészségügyi kérdés, hanem komoly gazdasági és társadalmi problémává vált az Európai Unióban. Az EP Kutatószolgálata által 2023-ban közzétett tájékoztatónak megfelelően, a mentális egészség megőrzésének kihívásai sok feldolgozási területen megmutatkoznak. A munkahelyi környezet, amely magában foglalja a túlzott munkaterhelést, a munkahelyi bizonytalanságot, a zaklatást és a diszkriminációt, komoly kockázatot jelent a munkavállalók mentális egészségére.
Integrált mentális egészségügyi stratégia szükségessége
A problémák kezelése érdekében az Európai Bizottság 2023 júniusában már javaslatban állt a mentális egészséggel kapcsolatos kérdések kezelésére. E javaslatokra reagálva a Parlament képviselői 2023 decemberében azt kérték, hogy a Bizottság dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
Az EP által elfogadott állásfoglalás kiemeli, hogy a tagállamoknak hangsúlyt kell helyezniük a mentálhigiénés szolgáltatásokra, és javítaniuk kell azokat a veszélyeztetett csoportok, például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegségben szenvedők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
Stigmatizáció és információs kampányok
Mivel a mentális egészség továbbra is stigmatizált téma, az EP-képviselők kijelentették, hogy sürgős szükség van a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítására és figyelemfelhívó információs kampányok kidolgozására. Az a cél, hogy minden uniós polgár hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz, akadályok és pénzügyi nehézségek nélkül.
A Covid-19 hatása
A koronavírus-járvány tovább fokozta a mentális egészségi problémák számát, különösen a munka világában. A 2022-es állásfoglalás arra figyelmeztetett, hogy az uniós intézményeknek és a tagállamoknak el kell ismerniük a munkahelyi mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és találniuk kell módszereket a megelőzésük érdekében a digitális munkakörnyezetben. Hangsúlyozták a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás megszüntetésének krónikus szükségességét is.
A mentális egészségügyi válság kezelése nemcsak sürgető feladat, hanem sürgető közérdek is, amely a jövő generációi számára is alapvető jelentőséggel bír. Az uniós intézmények és a tagállamok közötti együttműködés kulcsfontosságú a mentális egészség javításában, amely elengedhetetlen a társadalom jólétéhez és fenntartható fejlődéséhez.