Az EP-képviselők a mentális egészségügyi válságra figyelmeztetnek
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészségügyi problémák növekvő tendenciája komoly aggodalmakat vetett fel az Európai Unióban. Az Európai Parlament (EP) képviselői cselekvésre szólítanak fel, figyelemmel kísérve a területen tapasztalható változásokat és az arra gyakorolt hatásokat. A mentális egészség nemcsak egyéni, hanem társadalmi és gazdasági kihívás is, amely megköveteli a politikai döntéshozók figyelmét.
A mentális egészség állapota az EU-ban
A 2023-as tájékoztató szerint a mentális egészség napjainkban a közegészségügy egyik középpontjává vált. A munkahelyi környezet, például a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, a zaklatás és a diszkrimináció egyaránt kockázatot jelent a munkavállalók mentális egészségére. Az EP felhívja a figyelmet arra, hogy a mentális problémák kezelése sürgető feladat, amely a jövőbeli egészségügyi krízisek elkerülésére irányul.
Egy integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükségessége
Az Európai Bizottság 2023 júniusában javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. E válaszlépés nyomán, 2023 decemberében az EP képviselői észrevették, hogy szükség van egy átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiára. E terv révén a tagállamokat arra ösztönzik, hogy helyezzék a középpontba a mentális egészségügyi szolgáltatásokat, és javítsák az azokhoz való hozzáférést a sebezhető csoportok számára.
Ki van veszélyben?
A mentális egészségügyi válság különösen érinti a veszélyeztetett csoportokat, mint például a gyermekeket, serdülőket, fiatal felnőtteket, LMBTQIA+ közösségeket, krónikus betegségben szenvedőket, időseket, migránsokat és etnikai kisebbségeket. Az EP képviselői hangsúlyozzák, hogy fontos, hogy a mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés tiszta és zökkenőmentes legyen, pénzügyi és adminisztratív akadályok nélkül.
Az információs kampányok jelentősége
A mentális egészség stigmatizáltsága miatt az EP képviselői sürgősen szükségesnek találják az információs kampányok kidolgozását és végrehajtását. Az ilyen programok célja, hogy növeljék a tudatosságot a mentális egészségtudatosságról, elősegítve a nyílt kommunikációt a mentális problémákkal kapcsolatban. A cél az, hogy minden uniós polgár hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálájához.
A Covid-19 hatása
A Covid-19 vírus világjárvány következményei tovább súlyosbították a mentális egészségügyi problémákat, és kiemelt figyelmet igényelnek a munkahelyeken. A 2022-es állásfoglalás arra figyelmeztetett, hogy a munkával összefüggő mentális problémák szintje érthetetlenül magas, és hangsúlyozta, hogy szükséges megelőzni ezeket a problémákat, különösen a digitális munkavégzés kontextusában.
Az Európai Parlament és a tagállamok együttműködése kulcsszerepet játszik abban, hogy az uniós polgárok mentális egészségügyi szükségletei megfelelően legyenek kezelve. A jövőbeli intézkedések célja, hogy olyan környezetet teremtsenek, amely elősegíti az emberek mentális jólétét a munkahelyeken és a társadalomban egyaránt.