A mentális egészség világnapja: Az EU hangsúlyozza a munkahelyi mentális egészséget
Október 10-én világszerte megünneplik a mentális egészség világnapját, amelynek célja a mentális egészségi kihívásokkal küzdő emberek megértése, támogatása és a stigma csökkentése. A 2023-as világnap központi témája a munkahelyi mentális egészség, amely kiemeli, hogy a munkahelyi környezet kialakítása hogyan befolyásolja a dolgozók pszichológiai állapotát.
Az EU lépései a megbélyegzés ellen
A mentális egészsi kihívásokkal élők gyakran szembesülnek félreértéssel, elutasítással és elszigeteltséggel, ezért ebben az évben az Európai Bizottság egy uniós támogatási csomagot terjesztett elő a stigma ellen. A csomag célja, hogy támogassa a mentális egészség megértését és elfogadását, valamint ösztönözze a befogadó, tájékozott szakpolitikai döntéshozatalt.
A Bizottság hangsúlyozta, hogy a megbélyegzés elleni küzdelem nem csupán politikai ügy, ezért elindította az „In this together” (Együtt, egymásért) kampányt is. A kampány célja, hogy országszerte megszólítsa az embereket, eloszlassa a tévhiteket és elősegítse a mentális egészség kérdéskörének társadalmi szintű megértését.
Oktatási intézkedések és tájékoztatás
A kampány keretében a Bizottság különös figyelmet szentel az oktatásnak, hiszen a jó tájékoztatás alapvető a stigma csökkentésében. Az uniós intézmények által kínált oktatási anyagok eljutnak az iskolákhoz szerte Európában, ezáltal a mentális egészség témája a mindennapi élet részévé válik.
Eredmények és jövőbeli célok
A Bizottság ma közzétette a mentális egészség átfogó uniós megközelítésének legfrissebb nyomonkövetési keretét is, amely húsz kiemelt kezdeményezés terén elért eredményeket foglalja össze. Az új megközelítés célja, hogy 1,23 milliárd euró finanszírozással támogassa az EU-tagállamokat a következők biztosításában: megfelelő és hatékony megelőzés, hozzáférés a magas színvonalú, megfizethető egészségügyi szolgáltatásokhoz és a gyógyulás utáni társadalmi reintegráció.
Egy 2023-as uniós felmérés szerint a válaszadók közel fele, azaz a lakosság 46%-a tapasztalt érzelmi vagy pszichoszociális problémákat az előző 12 hónapban, beleértve a depressziót és szorongást. E mutatók is tükrözik, hogy a mentális egészségre fókuszáló intézkedések nélkülözhetetlenek a közösségi jólét szempontjából.
Elkötelezettség a mentális egészség védelme mellett
A Bizottság elkötelezett amellett, hogy olyan jövőt teremtsen, ahol mindenki mentális egészsége a lehető legjobb formában van, gondoznak, értékelnek és védelmeznek. Sztella Kiriakídisz, a mentális egészségért felelős biztos nyilatkozata is alátámasztja a szándékokat, miszerint a mentális egészség nem csupán egyéni kérdés, hanem közösségi ügy is, amelynek megoldásában mindannyiunknak szerepet kell vállalnia.
További információk, például a kampányról készült videók és a mentális egészség átfogó uniós megközelítése a megfelelő online platformokon érhetők el.