Blanka Málik: A Biogazdálkodás Úttörője Zimándújfaluban
Zimándújfalun, egy kis településen, Molnár Blanka, leánynevén Málik Blanka, története példaértékű példája a modern biogazdálkodás megszületésének és fejlődésének. A fiatal nő gyermekkorában tapasztalta meg a mezőgazdasági munkák nehézségeit, hiszen a rendszerváltás előtt szülei a helyi mezőgazdasági szövetkezetben dolgoztak. Családja egyetlen gyerekeként Blanka is részt vett a mezőgazdasági tevékenységekben, de gyermeki kíváncsiságát és játékosságát gyakran háttérbe szorította a munka.
Az Elhatározás: Tanulni és Fejlődni
Blanka megfogadta, hogy felnőttként továbbtanul és egyetemet végez. Zimándújfalui általános iskolai tanulmányait követően az Aradi Egyetemen tanult közgazdaságtant és turizmust, majd 12 évig külföldi szállítmányozási területen dolgozott. Ebben az időszakban Blanka világosan látta a szabad élet és a munka korlátai közötti különbséget, és felismerte, hogy nem tudja önmagát megvalósítani ebben a környezetben.
Később úgy döntött, hogy szülei visszaszolgáltatott 10 hektáros földjén saját gazdaságot alakít ki. A Fiatal Farmer Projekt részeként megalapította a Molnar L Andrei II nevű magánvállalkozását, ahol először szembesült az agrárszektor kihívásaival.
A Biogazdálkodás Felszínre Törése
Az első években Blanka és családja hagyományos mezőgazdasági módszereket alkalmaztak, de hamar rájöttek, hogy a biogazdálkodás jelentheti a kiutat. Az öntözőberendezés telepítése, a gyümölcsösök létrehozása és a fóliasátrak építése mind a biotermesztés irányába mutatott. Blanka hangsúlyozza, hogy a környéken használt vegyszerek miatt a vízszennyezés komoly problémát jelentett, ami arra ösztönözte őket, hogy javítsák az öntözővíz minőségét.
A biogazdálkodás bevezetése során sok nehézséggel kellett szembenézniük, az interneten kutatták a szükséges információkat, és különböző továbbképzéseken is részt vettek. Nemcsak az agronómiai ismeretek bővítésével foglalkoztak, hanem a termesztési rendszerek optimalizálásával is próbálkoztak.
Küzdelem a Helyi Piacon
A biotermesztés előnyeinek kiemelése ellenére a Blanka által vezetett gazdaság számos nehézséggel találkozott. A helyi közösség csupán 1%-a vásárolt tőlük, és a helyi piacon való értékesítés rendkívül nehéz feladatot jelentett. A vásárlók nagy része elfoglalt, ami arra késztette őket, hogy házhoz szállítást vezessenek be, így közvetlen kapcsolatot alakítottak ki a fogyasztókkal.
A család mindent megtesz annak érdekében, hogy egészséges, vegyszermentes élelmiszereket kínáljanak a közönségnek. Az óriási erőfeszítések ellenére, Blanka kihangsúlyozza, hogy a biotermékek árát nem tudják alacsonyan tartani, mivel a termelési költségek igen magasak.
A Fenntartható Gazdálkodás Elősegítése
Blanka és családja nemcsak biotermesztésre összpontosít, hanem a fenntarthatóságra is. Elkötelezettek a környezetvédelem mellett, és arra törekednek, hogy a biogazdálkodás minden aspektusát figyelembe vegyék. Az öntözőrendszert automatizálták, és napelemeket is használnak, hogy csökkentsék a környezetre gyakorolt hatásukat.
A jövőbeni terveik között szerepel egy feldolgozó részleg létrehozása is, ahol a vásárlók bioételeket kóstolhatnak meg. Blanka reméli, hogy ezáltal jobb kapcsolatot tudnak kialakítani a közösséggel, és tudatosítani tudják az egészséges táplálkozás fontosságát.
Az Egészséges Életmód Népszerűsítése
Blanka Málik missziója nemcsak a biotermesztésről szól, hanem az egészséges életmódról is. Az általa képviselt filozófia szerint a tudatos táplálkozás elengedhetetlen ahhoz, hogy a közösség egészséges maradhasson. Rámutat arra, hogy a jó minőségű, vegyszermentes élelmiszerekre való igény növekszik, de a tudatosság és az ismeret is elengedhetetlen ahhoz, hogy a vásárlók megértsék a biotermékek jelentőségét.
Zimándújfaluban Blanka és családja nemcsak a mezőgazdaságban, hanem a közegészségügy terén is küzdenek, hogy megváltoztassák a helyi közgondolkodást, és minél több embert inspiráljanak az egészséges, fenntartható életmód választására. A jövőjük tele van ígéretekkel és lehetőségekkel, miközben a biogazdálkodás útján járva próbálnak jó példát mutatni a környezetüknek.