A Kávéfogyasztás Időzítése Hatással Van az Egészségünkre
Azok számára, akik napi szinten élvezik a kávét, egy friss kutatás figyelmeztető üzenetet hordoz: nem csupán a kávé mennyisége fontos, hanem az is, hogy mikor fogyasztják azt. A Tulane Egyetem New Orleans-i kutatócsoportja 40,725 felnőtt kávéfogyasztási szokásait elemezte, és megállapította, hogy a reggeli kávézás kedvező egészségügyi hatásokkal jár.
Az Eredmények
A kutatás során fókuszált alcsoportként 1463 résztvevőt vizsgáltak, akik részletes kérdőív keretében adtak számot étrendjükről. A majdnem egy évtizedes kutatási időszak során kiderült, hogy azok, akik reggelente fogyasztanak kávét, 16%-kal alacsonyabb valószínűséggel hunytak el bármilyen okból, és 31%-kal kisebb eséllyel haltak meg szívbetegség következtében, mint azok, akik egyáltalán nem ittak kávét.
Eddig is készült hasonló jellegű kutatás, azonban ez a tanulmány azt mutatja, hogy a kockázatcsökkenés nem figyelhető meg azoknál, akik napjának bármely szakában kávéznak. Lu Qi, a kutatás vezető epidemiológusa hangsúlyozta, hogy ez az első tanulmány, amely kifejezetten a kávéfogyasztás időzítésével és annak egészségügyi hatásaival foglalkozik. ‘Eredményeink világossá teszik, hogy nem csupán az a fontos, hogy kávét fogyasztunk, vagy hogy mennyit iszunk, hanem az is, hogy a nap melyik órájában’ – tette hozzá Qi.
A Reggeli Kávé Hasznossága
A kutatás rámutatott arra is, hogy a reggeli kávéfogyasztók kockázatcsökkenése az alacsonyabb (napi 2 csésze alatt), mérsékelt (napi 2-3 csésze) és erősebb (napi 3 vagy több csésze) kávézók esetében is hasonló mértékű volt. Érdekes, hogy a keveset ivók esetében a kockázatcsökkenés mértéke kisebb volt.
Cirkadián Ritmus és Koffein
Bár a kutatás nem ad konkrét magyarázatot a megfigyelt jelenség okaira, a kutatók feltételezése szerint a cirkadián ritmus, azaz a belső óránk és a koffeinfogyasztás időzítése közötti kapcsolat állhat a háttérben. A délutáni és esti koffeinfogyasztás ugyanis zavarhatja a bioritmust, és hátráltathatja a melatonin termelését, ami kulcsfontosságú az alvás szempontjából. Ezek a tényezők pedig kockázatot jelenthetnek a szív- és érrendszer egészségére.
Összegzés
A kutatás eredményei arra figyelmeztetnek, hogy a kávézási szokások megváltoztatása – különösen az időzítés tekintetében – kedvező hatással lehet egészségünkre. A szakértők ajánlása szerint érdemes lehet a jövőben figyelembe venni a kávéfogyasztás időzítését is az étrendi útmutatók kialakításánál.