A böjt egészségügyi előnyei és kockázatai: Új kutatási eredmények
Bevezetés
A böjtölés, ha megfelelően és orvosi felügyelet mellett végezzük, számos egészségügyi előnnyel járhat. Azonban egy új, a Nature Metabolism című folyóiratban megjelent kutatás rávilágít arra, hogy nem minden böjtformának van pozitív hatása, sőt, a rövid vagy időszakos böjtök esetében akár kellemetlen következmények is felléphetnek.
A kutatás eredményei
Egy európai és brit kutatócsoport által végzett tanulmány során arra jutottak, hogy a szervezetünknek legalább három napra van szüksége ahhoz, hogy a fehérjetermelés változásai megkezdődjenek, amelyek előre jelzik a hétnapos, kizárólag vízzel végzett böjt értékelhető előnyeit. A kutatás során tizenkét egészséges résztvevő (öt nő és hét férfi) vérmintáit vették a böjt előtt, alatt és utána, és megfigyelték a molekuláris szintű változásokat.
Claudia Langenberg, a londoni Queen Mary Egyetem epidemiológusa elmondta: ‘Eredményeink bizonyítékot kínálnak a böjtnek a fogyáson túlmutató egészségügyi előnyeire, de ezek csak három nap teljes kalóriakorlátozás után váltak láthatóvá; tehát később, mint korábban gondoltuk.’
A böjtölés kockázatai
A kutatók hangsúlyozták, hogy a három napos böjtölés elég hosszú ahhoz, hogy komoly kockázatokat rejtsen magában. Az orvosok szerint a böjtöléssel kapcsolatos egészségügyi előnyöket csak szakszerű felügyelet mellett érdemes figyelembe venni. Mindezek mellett figyelni kell a potenciális hátrányira is. Különösen nem javasolják az időszakos böjt alkalmazását gyerekek, tizenévesek, terhes nők, cukorbetegek és étkezési zavarokkal küzdők számára.
Hidratálás és táplálkozási javaslatok
A kutatás megállapította, hogy a böjtölés során fennáll a kiszáradás veszélye, mivel a szokásos folyadékbevitelünk nagy része az ételekből származik. Ezért fontos, hogy ilyen időszakokban a résztvevők fokozottan figyeljenek a vízfogyasztásra. A hosszabb ideig tartó böjtölés, ha nem történik körültekintően, valóban veszélyeztetheti az egészséget, és a potenciális előnyök még mindig nem bizonyítottak egyértelműen.
Korábbi kutatások és a böjt jövője
Az elmúlt években több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy az időszakos böjtölés pozitív hatással lehet a különböző egészségügyi mutatókra, így a testsúly csökkentésére, a vérnyomás mérséklésére, valamint a csontsűrűség javítására. Valamint egyes kutatások arra utalnak, hogy az éhség átmeneti megtapasztalása potenciálisan lelassíthatja az öregedési folyamatokat és akár hosszabbíthatja az életkort is.
Ezek a kedvező hatások azonban együtt járnak a böjtölés biológiai mechanizmusainak jobb megértésével, hiszen a tudósok számára még mindig korlátozottak az ismeretek arról, hogy mi történik valójában a testünkben, amikor az éhezéshez alkalmazkodik. A témával kapcsolatos klinikai kísérletek is meglehetősen sporadikusak, ezért az egészségügyi szakemberek a betegek számára nem tudnak elég megbízható ajánlásokat adni.
Összegzés
A böjtölés egy sokszínű és vitatott terület az egészségügyi tudományokban. Noha számos előnye és potenciális pozitív hatása lehet, a kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a böjtölés nem mindenki számára biztonságos, és az orvosi felügyelet elengedhetetlen a kockázatok minimalizálása érdekében. Menedzselje tudatosan étrendjét, és konzultáljon szakemberekkel, ha böjtölés mellett dönt.