A Zsanett-ügy Továbbterjedése: A Bírósági Tárgyalás Megkezdődött
Másfél évvel ezelőtt robbant ki a Zsanett-ügy, amely során egy fiatal nő, E. Zsanett, azzal vádolja öt rendőrt, hogy 2007. május 4-én Budapesten, egy közúti ellenőrzés során erőszakos cselekmény áldozatává vált. Az érintett rendőrök jelenleg a Készenléti Rendőrség állományába tartoznak, és a vádak szerint megerőszakolták a 21 éves lányt, míg ők mindvégig tagadták bűnösségüket.
A Történet Kezdete
A vád szerint E. Zsanettet az intézkedő rendőrök, T. Péter és F. Zsolt, egy sötét mellékutcába vitték, ahol állítása szerint megtörtént az erőszak. A bírósági eljárás múlt hétfőn kezdődött a Fővárosi Bíróságon, ahol a vádlottak jelenlegi ügyvédje, Tuza Péter ismertette a pótmagánvádat. Szavai szerint Zsanettet a rendőrök először biztonsági öv nélküli vezetés miatt állították meg, majd a pénzszedés lehetőségéről beszélgettek, azt javasolván, hogy anyagi juttatás ellenében nem vonják el a jogosítványát.
Az Eljárás Előzményei
Az elsőfokú bíróság az ügyészség által kifogásolt kötelezettségszegés ügyében megállapította a rendőrök bűnösségét, és pénzbírságot, illetve megrovást alkalmazott velük szemben. Az E. Zsanett elleni hamis vád ügyét azonban felfüggesztették. A feljelentés során a lány részletesen beszélt az esetről, amelyet a XIII. kerületi rendőrkapitányságon tett meg.
A Tárgyalás Részletei
A tárgyalás során a rendőrök, T. Péter, F. Zsolt, R. Gábor, B. Gergely és I. Tibor, nem vallottak. Az ő védőik hangsúlyozták, hogy a lány érzelmi állapotával magyarázzák a helyzetet, miszerint Zsanett rendkívül szomorú állapotban volt, mert barátja szakított vele. A vád szerint a rendőrök az ő érzelmi állapotát használták ki, de ezt ők határozottan tagadják.
A vád szerint a rendőrök erőszakosan elvették Zsanett szabadságát, az ügyvéd megjegyezte: a bírósági anyagban számos ellentmondás található, amelyeket tisztázni kell a következő tárgyalások során.
Médiaérdeklődés és Törvényes Kérdések
A tárgyalást jelentős médiaérdeklődés övezte, és a bíróság épülete előtt több újságíró és fotóriporter gyűlt össze. Az ügyvéd, Magyar György felháborodását fejezte ki, hogy miért foglalkoznak ezzel az ügygel, szerinte sokkal fontosabb kérdések is léteznek.
Tuza Péter hangsúlyozta, hogy minden egyes részletnek jelentősége van, és a bíróság pártatlan és igazságos eljárásra törekszik. A következő tárgyalásra E. Zsanett meghallgatásával kerül sor szerdán, amely során további tanúk és szakértők is megszólalnak.
Lehetséges Büntetések
Ha a bíróság megítéli a rendőröket bűnösnek az eljárás végén, akkor akár 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetik őket, a vádpontok súlyosságától függően. Az ügy nemcsak a résztvevők sorsa miatt van középpontban, hanem szélesebb társadalmi problémákat is felvet a rendőrségi kapcsolatrendszerről és a bűncselekményekkel szembeni eljárásokról.