Jenny Mollen nyílt üzenete: A hirtelen fogyás komoly egészségügyi probléma jele lehet
A napokban Jenny Mollen színésznő Instagram-oldalán közzétett egy meztelen fotót, amely gyorsan vírusként terjedt el. Azért lett népszerű a bejegyzése, mert nemcsak a pucérságot mutatja be, hanem figyelmeztet arra a jelenségre is, hogy a váratlan súlycsökkenés komoly betegség jele lehet. Mollen a posztjában kifejtette, hogy nem anorexiás, hanem a pajzsmirigyével kapcsolatos problémái vannak, és orvosa szerint Graves-kórt diagnosztizálhatnak nála.
A Graves-kór és a hirtelen fogyás
Mollen, aki 38 éves, a Graves-kórról beszél, egy autoimmun betegségről, amely a túlműködő pajzsmirigy miatt alakul ki. Ez a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak az Egyesült Államokban, amely súlycsökkenést okoz, még akkor is, ha az érintett személy többet eszik. Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai docense elmondta, hogy a súlycsökkenés drámai lehet, és általában nem szándékos.
Mollen, aki nemrég szült második gyermekét férjével, Jason Biggs-szel, azért kereste fel orvosát, mert észrevett egy duzzanatot a nyakában. A pajzsmirigy, amely egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részén, a Graves-kórban szenvedők esetében megduzzadhat.
Figyelmeztetés a tünetekre
A színésznő drámai posztja arra szolgál, hogy másokat is figyelmeztessen a testükben bekövetkező változásokra. ‘Ha éppen szültél és rendkívüli mértékű fogyás tapasztalsz… hirtelen hőérzékeny vagy, nem tudod megállítani a hajhullást, és azt hiszed, hogy a férjed a d–k, lehet, hogy a pajzsmirigyeddel van gond!! Ellenőriztesd magad ASAP’ – írta Mollen.
Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartozik:
- Izomsorvadás és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Szapora szívverés vagy szívritmuszavar
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásokban
- Alvászavarok
A szülés utáni pajzsmirigyproblémák
Az orvosok általában tapasztalják, hogy a nők pajzsmirigy problémákkal küzdenek a szülést követően. Miközben egyes páciensek postpartum pajzsmirigygyulladást tapasztalnak, amely rövid időn belül megszűnik, mások Graves-kór miatt szenvednek a túlműködő pajzsmirigy tüneteitől. ‘A Graves-kór gyakran a szülés utáni időszakban diagnosztizálják’ – mondta Dr. Elise Brett, a New York-i Icahn Orvostudományi Iskola klinikai professzora.
Bár nem világos, hogy a terhesség kiválthatja-e a Graves-kórt, Brett hangsúlyozta, hogy ez a betegség minden korosztályban előfordulhat, de különösen a nőknél gyakori.
Kezelési lehetőségek
Bár a hyperthyreosis egyes formái maguktól is megszűnnek, a Graves-kór esetében szükséges a kezelés. ‘Ez a fajta túlműködő pajzsmirigy kezelése elengedhetetlen,’ mondta Brett. Kezeletlenül a Graves-kór súlyos következményekhez vezethet, például szívritmuszavarhoz vagy stroke-hoz.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket (mint például metimazol) írnak fel 12-18 hónapra a pajzsmirigy szabályozására. A Graves-kór esetében körülbelül 30%-ban fordul elő remisszió. További kezelési lehetőség a radioaktív jód, amely ‘kiiktatja’ a pajzsmirigy betegséget. Bizonyos esetekben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet a pajzsmirigy eltávolításához. Ezek a kezelési módok azonban hypothyreosishoz, vagyis a pajzsmirigy alulműködéséhez vezethetnek, ami szintetikus pajzsmirigy hormonok szedését igényli.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a pácienseknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit tapasztalják. ‘A Graves-kór nagyon komoly lehet’ – hangsúlyozta Brett.