Jenny Mollen figyelmeztetése a pajzsmirigyproblémákra
Jenny Mollen, az amerikai színésznő, a múlt héten megosztott egy meztelen fényképet az Instagramon, amely gyorsan vírusos lett. Mollen posztja nem csupán azért nyert népszerűséget, mert megmutatta alakját, hanem mert a kiemelkedő bordaívével a figyelmet a váratlan súlycsökkenés komoly betegségre utaló jeleként hívta fel.
Komoly betegségre utaló jelek
„Nem anorexia, hanem pajzsmirigyprobléma… A dokim szerint Graves-kór” – írta Mollen, hangsúlyozva, hogy továbbra is a vérvizsgálat eredményére vár. A 38 éves Mollen a Graves-kórra utal, mely egy autoimmun rendellenesség, amely a túlaktív pajzsmirigy miatt alakul ki. Az Egyesült Államokban ez a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak, amely súlycsökkenést okoz akkor is, ha az érintett többet eszik.
Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai adjunktusa elmondta a TODAY-nek: „A súlycsökkenés meglehetősen drámai, és általában szándékos. A betegek nem tudják, miért fogynak”.
Mollen, aki hat hónappal ezelőtt szült második gyermekét férjével, Jason Biggs-szel, orvoshoz fordult, mert észrevett egy duzzanatot a nyakán. A pajzsmirigy, amely egy pillangóra hasonlító szerv a nyak elülső részén, néha megduzzad a Graves-kórban szenvedőknél.
Figyelmeztetés a változásokra
Mollen drámai fényképével arra kívánt buzdítani másokat, hogy figyeljenek a testükben bekövetkező változásokra. „Ha csak szültél, és aránytalan mértékben fogytál… hirtelen hőérzékeny lettél, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy gondolod, hogy a férjed bunkó, akkor lehet, hogy a pajzsmirigyeddel van baj!! Nézessedd meg azonnal!” – írta.
Az American Thyroid Association (Amerikai Pajzsmirigy Szövetség) szerint a hyperthyreosis gyakori jelei a következők:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidagadó szemek
- Szapora szívverés vagy palpitáció
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásban
- Alvásproblémák
Pajzsmirigyproblémák szülés után
Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a nők pajzsmirigyproblémával küzdenek a szülés után. Míg egyes pácienseknél szülés utáni pajzsmirigygyulladás lép fel – amely egy rövid távú hyperthyreosis, ami magától megoldódik – mások Graves-kór miatt szenvednek, melynek következtében túlműködik a pajzsmirigy.
„A Graves-kór gyakran a szülés utáni időszakban diagnosztizálják” – mondta Dr. Elise Brett, az Icahn Orvostudományi Iskola klinikai professzora New Yorkban. „A terhesség alatt az immunrendszer csendes, majd a szülés után újra aktiválódik.”
Bár nem egyértelmű, hogy a terhesség kiválthatja-e a Graves-kórt, Brett hangsúlyozza, hogy a férfiak és nők bármely életkorban kifejleszthetik a betegséget, de a nők körében gyakoribb.
Kezelés szükségessége
Míg a hyperthyreosis egyes formái maguktól elmúlnak, a Graves-kór esetében ez nem igaz. „Ez a típusú túlműködő pajzsmirigy kezelést igényel” – mondta Brett. Ha nem kezelik, a Graves-kór szabálytalan szívveréshez és stroke-hoz vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket (például metimazolt) írnak fel 12-18 hónapos időtartamra a pajzsmirigy szabályozására. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-kór remisszióba kerül. Egy másik kezelési lehetőség a radioaktív jódon alapuló ital, amely ‘elpusztítja’ a pajzsmirigy betegségét. Egyes esetekben szükségessé válhat a pajzsmirigy sebészi eltávolítása is. Ezek a lehetőségek hipotireózist, vagyis alulműködő pajzsmirigyet okoznak, amihez a betegeknek szintetikus pajzsmirigyhormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a pácienseknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit tapasztalják. „A Graves-kór nagyon súlyos lehet” – figyelmeztetett Brett.