Jenny Mollen megosztotta a súlyos állapotra figyelmeztető fotóját
A közelmúltban Jenny Mollen színésznő közösségi média posztja gyorsan vírusként terjedt el, miután megosztott egy aktfotót magáról Instagramon. A bejegyzés nem csupán a meztelenséget, hanem a színésznő kiemelkedő bordáit is bemutatja, figyelmeztetve az olvasókat, hogy a hirtelen fogyás komoly betegség jele lehet.
Figyelmeztetés az egészségre
Mollen, aki 38 éves, megemlítette, hogy a fogyásának oka nem anorexia, hanem valószínűleg pajzsmirigyprobléma: „A dokim szerint Graves-kór lehet…” – írta, hangsúlyozva, hogy még várja a vérvizsgálat eredményét a megerősítéshez. A Graves-kór egy autoimmun betegség, amely túlaktív pajzsmirigyhez vezet, és az Egyesült Államokban a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak, amely miatt az emberek súlyt veszítenek, még akkor is, ha többet esznek.
„A fogyás meglehetősen drámai, általában szándékos nélkül történik” – mondta Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológia adjunktusa a TODAY-nak.
A pajzsmirigy és a várandósság kapcsolata
Mollen a második gyermekét hat hónappal ezelőtt szülte férje, Jason Biggs mellett, és orvoshoz fordult, amikor egy duzzanatot észlelt a nyakán. A pajzsmirigy, amely a nyak elülső részén található pillangó alakú szerv, Graves-kór esetén időnként megduzzadhat.
A Mollen által megosztott fénykép célja, hogy bátorítsa másokat a testükben bekövetkező változások figyelésére. „Ha most szültél, és oly sok súlyt vesztettél… hirtelen hőmérséklet-intoleráns vagy, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy gondolod, hogy a férjed viselkedése d–k, lehet, hogy ez a pajzsmirigyeddel van összefüggésben! Nézesd meg magad ASAP” – írta Mollen.
A Graves-kór tünetei
Az American Thyroid Association szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartoznak:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Gyors szívverés vagy szívdobogásérzés
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Olajos bőr
- Székletváltozások
- Nehézség az alvásban
A doktori tapasztalatok szerint sok nőnél a szülés után alakulnak ki pajzsmirigyproblémák. Míg egyes betegek tapasztalhatják a szülés utáni pajzsmirigy-gyulladást, ami önállóan megszűnik, másokban a Graves-kór miatt alakulhat ki túlaktív pajzsmirigy.
„A Graves-kór jellemzően a szülés utáni időszakban diagnosztizálják” – mondta Dr. Elise Brett, az Icahn Orvostudományi Iskola egyetemi klinikai tanára New Yorkban. Hozzátette, hogy a terhesség során az immunrendszer csökkent aktivitása után a szülést követően ismét felerősödhet.
Szükséges a kezelés
Bár egyes hyperthyreosis formák önmaguktól megszűnnek, a Graves-kór nem ilyen. „Ez a fajta túlaktív pajzsmirigy kezelést igényel” – figyelmeztetett Brett. Kezelés nélkül a Graves-kór szabálytalan szívveréshez és stroke-hoz vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket, például metimazolt írnak fel 12-18 hónapra a pajzsmirigy szabályozására. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-kór remisszióba kerül. Alternatív kezelési lehetőségként radioaktív jódot alkalmaznak, amely „kiiktatja” a pajzsmirigybetegséget. Néhány esetben a pajzsmirigy műtéti eltávolítása is szükséges, ami hipotireózist idézhet elő, ami az alulműködő pajzsmirigy kialakulását jelenti, és a betegeknek szintetikus pajzsmirigyhormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy ha valaki a hyperthyreosis bármely tünetét észleli, azonnal orvoshoz kell fordulnia. „A Graves-kór nagyon komoly lehet” – figyelmeztetett Brett.