Jenny Mollen megosztott fotója a pajzsmirigy betegség figyelmébe ajánlja a súlyváltozásokra
A héten Jenny Mollen színésznő egy meztelen fényképet tett közzé Instagram-oldalán, amely rövid időn belül vált vírusossá. Mollen posztjának nem csupán az meztelensége az oka, hanem az, hogy a fotón látható módon kidudorodó bordáival figyelmezteti követőit: az váratlan fogyás komoly betegség jele lehet.
Pajzsmirigyproblémák és a Graves-kór
‘Nem anorexia, hanem pajzsmirigy problémám van… Az orvosom szerint Graves-kór,’ írta Mollen, hangsúlyozva, hogy még mindig vár a vérvizsgálati eredményeire. A 38 éves színésznő a Graves-kórra utal, ami egy autoimmun betegség, és a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak az Egyesült Államokban. Ez a betegség súlycsökkenést okozhat, még akkor is, ha az érintett többet eszik.
Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológia professzora elmondta a TODAY című műsornak, hogy ‘a súlycsökkenés drámai, és általában nem szándékos.’
Mollen, aki hat hónappal ezelőtt szülte meg második gyermekét férjével, Jason Biggssel, azzal kereste fel orvosát, hogy észrevett egy duzzanatot a nyakán. A pajzsmirigy, amely a nyak elülső részén található, pillangó alakú szerv, néha megduzzadhat Graves-kór esetén.
Figyelmeztetés a tünetekre
Mollen drámai fényképét azért osztotta meg, hogy bátorítsa másokat, hogy figyeljenek a testükben bekövetkező változásokra. ‘Ha most szültél, és indokolatlan mértékben fogytál… hirtelen hőmérséklet-érzékeny vagy, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy gondolod, hogy a férjed idióta, talán csak a pajzsmirigyeddel van gond!! Vizsgáltasd meg magad AZONNAL,’ írta Mollen.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság szerint a hyperthyreosis gyakori tünetei közé tartozik a:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidudorodó szemek
- Gyors szívverés vagy szívritmuszavar
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásokban
- Alvási nehézségek
Szülés utáni pajzsmirigyproblémák
Az orvosok gyakran észlelik, hogy a nők a szülés után pajzsmirigy problémákkal küzdenek. Míg egyes betegeknek szülés utáni pajzsmirigy-gyulladása van – ami egy rövid távú hyperthyreosis formája, amely magától elmúlik – mások Graves-kór miatt tapasztalhatják a túlműködő pajzsmirigyet.
‘Az Graves-kórt gyakran diagnosztizálják a szülés utáni időszakban,’ mondta Dr. Elise Brett, az Icahn School of Medicine klinikai professzora New Yorkban. ‘A terhesség alatt az immunrendszer csöndes, majd a szülés után újra aktiválódhat.’
Bár nem világos, hogy a terhesség kiválthatja-e a Graves-kórt, Brett hangsúlyozza, hogy a férfiak és nők minden korosztályban kialakulhat a betegség, bár a nők körében gyakoribb.
Kezelési lehetőségek
Míg a hyperthyreosis egyes formái maguktól megoldódhatnak, a Graves-kór nem. ‘Ez a típusú túlműködő pajzsmirigy kezelést igényel,’ állítja Brett. Ha a Graves-kórt nem kezelik, az szabálytalan szívverést és stroke-ot okozhat.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket (például metimazolt) írnak fel 12-18 hónapon át a pajzsmirigy szabályozására. Körülbelül az esetek 30%-ában a Graves-kór remisszióba kerül. Egy másik kezelési lehetőség egy radioaktív jód ital, ami ‘kikapcsolja’ a pajzsmirigy betegséget. Egyes esetekben a pajzsmirigy sebészi eltávolítása is szükséges. Ezek a kezelési lehetőségek hypothyreosishoz, vagyis alulműködő pajzsmirigyhez vezethetnek, ami a betegek számára szintetikus pajzsmirigy hormonok szedését igényli.
Szakértők egyetértenek abban, hogy a pácienseknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit észlelik. ‘A Graves-kór nagyon súlyos lehet,’ figyelmeztetett Brett.