Jenny Mollen nyíltan beszél a Graves-kórról: figyelmeztetés a súlycsökkenés veszélyeire
A közelmúltban Jenny Mollen, amerikai színésznő, Instagramon osztott meg egy meztelen fényképet, amely gyorsan vírussá vált. Mollen posztja nemcsak azért népszerű, mert megmutatja a testét, hanem mert figyelmezteti a követőit a váratlan súlycsökkenés súlyos egészségi állapotokra utaló jeleire.
A 38 éves Mollen a posztban elárulta, hogy orvosa szerint a hirtelen súlycsökkenés nem anorexia következménye, hanem valószínűleg egy pajzsmirigyprobléma, konkrétan Graves-kór. Jelenleg is várja a vérvizsgálat eredményeit, hogy megerősítse a diagnózist. A Graves-kór egy autoimmun betegség, amely a túlműködő pajzsmirigy következménye, és az Egyesült Államokban ez a leggyakoribb oka a hipertiroidizmusnak. Ez a betegség olyan fogyást idézhet elő, amely független a bevitt kalóriáktól.
A Graves-kór tünetei és figyelmeztetése
„A fogyás drámai lehet, és általában nem szándékos,” mondta Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológia adjunktusa a TODAY műsorában. Mollen, aki hat hónapja szült második gyermekét Jason Biggs-szel, felfedezte, hogy megduzzadt a nyaka, ami a Graves-kór egyik gyakori tünete.
Mollen a fénykép megosztásával célja, hogy másokat is arra ösztönözzön, figyeljenek oda a testükben bekövetkező változásokra. „Ha nemrég szültél, és aránytalan mértékben fogytál… hirtelen hőérzékeny lettél, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy érzed, hogy a férjed bunkó, lehet, hogy ez a pajzsmirigyed miatt van! Ellenőriztesd le azonnal!” – írta a posztjában.
Az Amerikai Pajzsmirigy Egyesület szerint a hipertiroidizmus gyakori jelei közé tartoznak:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Szapora szívverés vagy palpitáció
- Izzadás
- Reszketés a kezekben
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásokban
- Alvászavarok
A szülést követő pajzsmirigyproblémák
Az orvosok gyakran azt tapasztalják, hogy a nők szülés után pajzsmirigyproblémákkal küzdenek. Míg egyes betegek postpartum pajzsmirigygyulladásban szenvednek — ami rövid távú hipertiroidizmust jelent, és önmagától megszűnik —, mások Graves-kór miatt tapasztalhatják a pajzsmirigy túlműködését.
„A Graves-kórt gyakran diagnosztizálják a szülést követő időszakban,” mondta Dr. Elise Brett, a New York-i Icahn Orvostudományi Iskola klinikai professzora. „A terhesség alatt az immunrendszer csökken, de a szülést követően ismét aktiválódhat.”
Bár nem teljesen világos, hogy a terhesség kiválthatja-e a Graves-kórt, Brett hangsúlyozza, hogy a férfiak és nők bármely korosztályban érintettek lehetnek, a betegség azonban gyakoribb a nőknél.
Kezelési lehetőségek és ajánlások
Bár a hipertiroidizmus egyes formái maguktól is megszűnhetnek, a Graves-kór nem. „Ez a pajzsmirigy túlműködés kezelésére szorul,” mondta Brett. Ha nem kezelik, a Graves-kór rendszertelen szívveréshez és stroke-hoz vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket írnak fel (például metimazolt) a pajzsmirigy szabályozására 12-18 hónapig. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-kór remisszióba kerül. Másik kezelés lehet a radioaktív jód oldat, amely „kiiktatja” a pajzsmirigybetegséget. Bizonyos esetekben a pajzsmirigy műtéti eltávolítása is szükséges, ami hipotireózist okozhat, így a betegeknek szintetikus pajzsmirigyhormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a betegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha a hipertiroidizmus bármely jelét észlelik. „A Graves-kór nagyon súlyos lehet” – figyelmeztetett Brett.