Jenny Mollen Nyílt Üzenete: A Pajzsmirigybetegség Figyelmeztető Jelei
A héten Jenny Mollen színésznő egy merész fotót osztott meg magáról Instagramon, amely gyorsan vírusszerűen terjedt el. Azonban ez a poszt nem csupán a meztelensége miatt vált népszerűvé, hanem mert a sztár figyelmeztetést fogalmazott meg, miszerint a váratlan súlycsökkenés komoly betegség jele lehet.
Mollen egyfelől megjeleníti kiemelkedő bordáit, másfelől megosztotta követőivel, hogy orvosa szerint pajzsmirigyproblémái vannak, amely állapotot a Graves-kór okozhat. „Nem anorexiás vagyok, hanem pajzsmirigyproblémám van… Az orvosom úgy véli, hogy Graves-kóram van” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy még mindig várja a vérvizsgálat eredményeit.
Mi a Graves-kór?
A 38 éves Mollen a Graves-kórra utal, amely egy autoimmun betegség, amely az aktívan működő pajzsmirigy miatt alakul ki. Ez az állapot a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak az Egyesült Államokban, és súlycsökkenést okoz, még akkor is, ha az érintett személy többet eszik. Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai assistant professzora elmondta: „A súlycsökkenés meglehetősen drámai, és általában nem szándékos.”
Mollen már hat hónapja szült második gyermekét férjével, Jason Biggssel. A színésznő akkor fordult orvoshoz, amikor észrevette, hogy a nyaka duzzadt. A pajzsmirigy, amely egy pillangóra hasonlító szerv a nyak elülső részén, néha megduzzad a Graves-kórban szenvedők esetében.
Figyelmeztető tünetek
Mollen drámai fotója azt a célt szolgálta, hogy másokat figyelmeztessen a testükben bekövetkező változásokra. „Ha éppen szültél, és indokolatlan mennyiségű súlyt veszítesz… sürgősen ellenőrizd a pajzsmirigyedet!” – írta Mollen.
Az Amerikai Pajzsmirigy Egyesület szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartozik:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Szapora szívverés vagy szívritmuszavar
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásban
- Alvási nehézségek
Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a nők szülés után pajzsmirigy problémákkal küzdenek. Míg egyes páciensek szülés utáni pajzsmirigygyulladásban szenvednek, amely rövid távú hyperthyreosis formájában jelentkezik, másoknak a Graves-kór miatt aktív pajzsmirigyük van.
Dr. Elise Brett, a Mount Sinai Icahn Orvostudományi Iskola klinikai professzora szerint a Graves-kór a szülés utáni időszakban gyakran diagnosztizálják: „A terhesség alatt a hormonális rendszer nyugalomban van, majd a szülést követően újra aktiválódhat.”
Kezelési lehetőségek
Bár a hyperthyreosis bizonyos formái maguktól is megoldódhatnak, a Graves-kór kezelésére szükség van. Dr. Brett szerint „ez a fajta pajzsmirigy túlműködés kezelést igényel.” Kezeletlenül a Graves-kór szívritmuszavarhoz és akár stroke-hoz is vezethet.
Az orvosok általában antithyroid gyógyszereket (például metimazolt) írnak fel 12-18 hónapra a pajzsmirigy szabályozása érdekében. Az esetek körülbelül 30 százalékában a Graves-kór remisszióba megy. Egy másik kezelés lehet a radioaktív jód, amely „kiiktatja” a pajzsmirigybetegséget. Egyes esetekben a pajzsmirigy sebészi eltávolítása is szükséges. Ezek a lehetőségek hipóthyreosishoz, vagy alulműködő pajzsmirigyhez vezethetnek, ami a betegeket szintetikus pajzsmirigyhormonok szedésére kötelezi.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a pácienseknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit tapasztalják. Dr. Brett figyelmeztetett: „A Graves-kór nagyon komoly lehet.”