Jenny Mollen Őszinte Megosztása: A Váratlan Súlyvesztés Figyelmeztető Jele
A múlt héten Jenny Mollen színésznő egy meztelen fényképet osztott meg az Instagramon, amely villámgyorsan vírusszerűen terjedt el. Mollen bejegyzése azonban nem csupán azért népszerű, mert felfedi testét, hanem mert kiemeli a kiálló bordáit, figyelmeztetve arra, hogy a váratlan súlyvesztés súlyos betegség jele is lehet.
„Nem anorexia, hanem pajzsmirigy probléma… Az orvosom szerint Graves-kór,” írta Mollen, hangsúlyozva, hogy még mindig várja a vérvizsgálati eredményeit, amelyek megerősíthetik a diagnózist.
Mi a Graves-kór?
A 38 éves Mollen a Graves-kórra utal, ami egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy fokozott működésének következményeként alakul ki. Ez a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak az Egyesült Államokban, amely súlycsökkenést okozhat, még akkor is, ha az érintett személy több ételt fogyaszt.
„A súlyvesztés általában drámai, és jellemzően szándékos,” mondta Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai docens professzora.
Mollen, aki hat hónapja adott életet második gyermekének férjével, Jason Biggssel, orvoshoz fordult, miután észrevette a nyakán egy duzzanatot. A pajzsmirigy, amely egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részén, néha megduzzadhat, ha valaki Graves-kórban szenved.
Figyelmeztető jelek
Mollen drámai fényképe a célja, hogy másokat figyelmeztessen a testükben bekövetkező változásokra. „Ha most szültél és rendkívüli mennyiségű súlyt vesztettél… hirtelen hő intoleranciád van, folyamatosan hullik a hajad, és úgy érzed, hogy a férjed nem a legjobb kedvében van, akkor lehet, hogy a pajzsmirigyeddel van problémád! Fordulj orvoshoz ASAP,” írta Mollen.
Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartozik:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Szapora szívverés vagy szívritmuszavar
- Izzadás
- Finom remegés a kezekben
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Székletváltozások
- Alvászavarok
Szülés utáni pajzsmirigy problémák
Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a nők szülés után pajzsmirigy problémákkal küzdenek. Míg egyesek a postpartum thyroiditisben szenvednek, ami egy rövid távú hyperthyreosis, mások Graves-kórban betegednek meg.
„A Graves-kórt gyakran diagnosztizálják a szülés utáni időszakban,” mondta Dr. Elise Brett, a New York-i Icahn Orvostudományi Iskola klinikai docense. „A terhesség alatt az immunrendszer csökkent aktivitású, majd szülés után újra aktiválódhat.”
Bár nem egyértelmű, hogy a terhesség kiválthatja-e a Graves-kórt, Brett hangsúlyozza, hogy férfiak és nők egyaránt megbetegedhetnek, azonban a nőknél gyakoribb.
A kezelési lehetőségek
Míg a hyperthyreosis egyes formái maguktól megoldódhatnak, a Graves-kór nem így működik. „Ez a típusú túlműködő pajzsmirigy kezelést igényel,” tette hozzá Brett. Ha nem kezelik, a Graves-kór szívritmuszavart és akár stroke-ot is okozhat.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket (például metimazolt) írnak fel 12-18 hónapra a pajzsmirigy szabályozására. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-kór remisszióba megy. Egy másik kezelési lehetőség a radioaktív jód ivása, amely „kiiktatja” a pajzsmirigybántalmat. Bizonyos esetekben a pajzsmirigy sebészeti eltávolítása is szükséges. Ezek a kezelések hipotireózist okoznak, ami azt jelenti, hogy a betegeknek szintetikus pajzsmirigyhormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a betegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis tüneteit észlelik. „A Graves-kór nagyon súlyos lehet,” figyelmeztetett Brett.