Jenny Mollen megosztotta tapasztalatait a pajzsmirigybetegségről
A minap Jenny Mollen színésznő egy meztelen fényképet posztolt Instagramjára, amely gyorsan vírusként terjedt el. Mollen bejegyzése nemcsak a merészségéről vált népszerűvé, hanem azért is, mert figyelmeztetést tartalmazott az előre nem látható súlycsökkenés lehetséges veszélyeiről, amelyek súlyos betegség jelei lehetnek.
Az 38 éves Mollen 2023. október 14-én közzétett posztjában elárulta, hogy orvosai szerint pajzsmirigyproblémái vannak, amelyet Graves-kórnak neveznek. ‘Nem anorexia, pajzsmirigyproblémám van… Az orvosom szerint Graves-kór,’ írta Mollen, hozzátéve, hogy még várja a vérvizsgálat eredményét a diagnózis megerősítésére.
Graves-kór és hyperthyreosis
A Graves-kór egy autoimmun betegség, amely akkor alakul ki, amikor a pajzsmirigy túlműködik. Az Egyesült Államokban ez a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak, amely súlycsökkenést okozhat, még akkor is, ha a beteg többet eszik. Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai adjunktusa elmondta, hogy ‘a súlycsökkenés nagyon drámai, és általában nem szándékos’.
Mollen, aki hat hónappal ezelőtt szült második gyermekének férjével, Jason Biggsszel, azért fordult orvoshoz, mert észrevett egy duzzanatot a nyakán. A pajzsmirigy, amely egy pillangó alakú szerv az elülső nyak területén, gyakran megduzzad a Graves-kórtól szenvedők esetében.
Tünetek és figyelmeztetés
Mollen drámai fotóját azért osztotta meg, hogy másokat bátorítson arra, hogy figyeljenek a testükben történt változásokra. ‘Ha éppen most szültél, és ésszerűtlen mértékű súlycsökkenést tapasztalsz… ha hirtelen hőérzékeny vagy, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy érzed, hogy a férjed idegesít téged, lehet, hogy csak a pajzsmirigyeddel van probléma!! Menj el orvoshoz minél előbb!’ – figyelmeztetett Mollen a posztjában.
Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a hyperthyreosis gyakori tünetei közé tartozik a izomgyengeség, a kidülledt szemek, szívdobogás vagy palpitáció, izzadás, kézremegés és szorongás. Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a nők szülés után pajzsmirigyproblémákkal küzdenek. Míg egyes betegek szülés utáni pajzsmirigygyulladásban szenvednek, mások Graves-kór miatt tapasztalják a túlműködést.
Dr. Elise Brett, az Icahn Orvostudományi Iskola egyetemi docense elmondta, hogy ‘a Graves-kór gyakran szülés utáni időszakban kerül diagnosztizálásra’. Hozzátette, hogy a terhesség alatt az immunrendszer csendesebb, majd a szülés után újra aktiválódhat.
Kezelési lehetőségek
Bár egyes hyperthyreosis formák maguktól elmúlhatnak, a Graves-kór nem kezelhető elhanyagolás nélkül. ‘Ez a fajta pajzsmirigy túlműködés kezelést igényel,’ mondta Brett. Ha a Graves-kórt nem kezelik, ez rendellenes szívveréshez és akár stroke-hoz is vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket (például metimazolt) írnak fel 12-18 hónapig a pajzsmirigy szabályozására. A betegek körülbelül 30%-ánál a Graves-kór visszahúzódik. Egy másik kezelési lehetőség a radioaktív jód itala, amely ‘kiüti’ a pajzsmirigybetegséget. Bizonyos esetekben a pajzsmirigy sebészeti eltávolítására is szükség lehet. Ezek a kezelési lehetőségek hypothyreosist, vagyis pajzsmirigy-alulműködést okozhatnak, amely esetén a betegeknek szintetikus pajzsmirigyhormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a betegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit tapasztalják. ‘A Graves-kór nagyon súlyos lehet,’ figyelmeztetett Brett.