Rendkívüli Veszélyhelyzet a Dunán: Az Árvíz és Belvíz Súlyosan Érinti a Közép-Magyarországi Területeket
A Duna jelenlegi vízszintje és az árvíz helyzet 158 folyamkilométeren rendkívüli veszélyhelyzetet teremtett Komárom és Tass között. A belvízzel elöntött területek nagysága 172 ezer hektárra nőtt, és eddig 516 embert kellett kitelepíteni az érintett területekről. Jelenleg több mint 11 ezer épület és 32.600 lakos van kitéve az ár- és belvíz veszélyének.
Komárom Védőgátai és Közlekedési Korlátozások
A Dunán elrendelt hajózási tilalom mellett a folyó áradó szakasza fölött légtérkorlátozást vezettek be. Győr-Moson-Sopron megyében a gátak állapota kielégítő, míg a Komárom-Esztergom megyében nagyobb munkálatokra van szükség, mivel a védművek nem elég magasak, s a vasúti töltések is veszélyben vannak. Itt öt kilométeres nyúlgátat kellett építeni, és korlátozni kellett a vasúti és közúti forgalmat. Pest megyében jelenleg 22 településen van rendkívüli árvízi védekezés.
Buzgárok és Elöntött Területek a Dunakanyarban
A Dunakanyarban a folyam késő délután tetőzött, de az eddigi védekezési intézkedések sikeresnek bizonyultak, gátszakadás nem történt. Visegrádon fontos feladat a buzgárok elleni védekezés, ahol a víz már megközelítette a főbb létesítményeket, például egy szállodát, éttermet és egy bolt kerültek veszélybe. Nagymaros látványos intézkedésekkel reagált a helyzetre, szesztilalmat rendeltek el.
Szentendrénél buzgárok okoztak riadalmat reggel, de a későbbi órákban már a gátakon dolgozók bizakodóbbak voltak. A város főutcáján éjfélre kiépítik a második védelmi vonalat, amely megakadályozza a víz további terjedését egy esetleges gátszakadás után.
Segítségnyújtás és Különleges Intézkedések
Vácon a börtön lakói is részt vesznek az árvízi védekezésben, többen edzést tartanak az elárasztott stadionban. A Duna vízszintje Budapestnél délután négykor elérte a maximálisan várt 860 centimétert, és a szakemberek szerint a folyó tetőzése szerda hajnali órákra várható. Az alsó rakpart szintje alá a tetőzés után 5-6 nappal várhatóan visszahúzódik a Duna.
Budapesti Közlekedési Fennakadások és Védekezési Intézkedések
Budapesten jelezték, hogy számos út járhatatlanná vált az árvíz miatt, különösen Borsod és Pest megyében. A Margitsziget bejáratánál több helyen buzgárok alakultak ki, ahol a katonák homokzsákokkal védekeznek. A szigeten öt kilométernyi homokzsák védelmezi a sétálókat a Duna vízszintje ellen, amely egyes helyeken közel egy méterrel van a folyó vízszintje felett.
A Tisza folyó is árad, borosdban két nap múlva várják a tetőzését, így harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a térségben. A várt esőzés újabb árhullámot okozhat, a meteorológiai előrejelzések alapján csütörtökre 13 mm-es csapadék várható.
Állami Intézkedések a Változó Helyzetre
A kormány eddig mintegy 3,5 milliárd forintot költött árvízi- és belvízi védekezésre – számolt be Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter. Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban bejelentette a 12 pontos árvízi cselekvési programot, amelynek célja, hogy a pénzügyi akadályok ne hátráltassák a védekezést, és a rászorulók támogatásban részesüljenek.
A helyzet követése és folyamatos tájékoztatás érdekében a hatóságok és a média aktívan informálják a lakosságot az árvízi intézkedésekről és a védekezés aktuális állapotáról.