Árvizek és belvizek okozta rendkívüli helyzet Komáromtól Tassig
Jelenleg a Dunán, Komáromtól Tassig, rendkívüli veszélyhelyzet uralkodik, amely több ezer embert érint. A hatóságok által közzétett adatok szerint közel 158 folyamkilométeren a vízszint emelkedésével belvíz elöntött területek nagysága már eléri a 172 ezer hektárt. Eddig 516 embert kellett kitelepíteni az árvíz és belvíz miatt, míg az érintett települések számát 32.600 főre teszik. Az ár- és belvíz több mint 11 ezer épületet is veszélyeztet a térségben.
Hajózási és légi tilalom Komárom környékén
A Duna árhullámának elérkezésével a hajózási tilalom érvénybe lépett a folyón, emellett légtérkorlátozást is bevezettek a folyó áradó szakasza fölött. A helyi hatóságok tájékoztatása szerint Győr-Moson-Sopron megyében a gátak állapota jó, azonban Komárom-Esztergom térségében „nagy munkát kell végezni”, mivel a védművek nem elég magasak. A vasúti töltések is veszélyben vannak, ennek következtében öt kilométer hosszan nyúlgátat építettek ki.
Pest megyében 22 településen rendkívüli védekezést rendeltek el a hatóságok, hogy megelőzzék a károkat.
Vízszintes tetőzés és buzgárok a Dunakanyarban
Késő délután tetőzött a Duna vízszintje a Dunakanyar területén, ahol buzgárok továbbra is megfigyelhetők. Jóllehet gátszakadás eddig nem történt, Visegrádon a buzgárok elleni védekezés továbbra is prioritást élvez. A városban az útburkolat megrepedt, de a megerősített gátaknak köszönhetően a nagyobb károkat sikerült elkerülni.
Nagymaroson szesztilalmat rendeltek el a helyi hatóságok a biztonság növelése érdekében.
Szentendrén és Vác városában
Szentendrén reggel a buzgárok okoztak riadalmat, de a délutáni órákra a gátak védelme javult. A város főutcáján egy második védelmi vonalat alakítanak ki, amely képes megakadályozni a víz beáramlását, ha a gát átszakadna.
Vácon a helyi börtön lakói is részt vesznek az árvízi védekezésben, sőt a focisták is edzésbe kezdtek egy elárasztott stadionban.
Közlekedési problémák Budapesten
A fővárosban a Duna vízszintje délutánra elérte a maximálisan várt, 860 centimétert, és a vízszint emelkedése továbbra is folytatódik. A szakemberek szerint a Duna legközelebbi tetőzésére szerda hajnalra lehet számítani. A budapesti közlekedésben jelentős fennakadások léptek fel, több útvonalat is lezártak, és az alsó rakpartból körülbelül öt- vagy hat nap múlva várható a vízszint visszahúzódása.
További árvízi problémák és várakozások
A Tisza is emelkedik, és várhatóan két napon belül tetőzik, míg a Berettyó vízállása is folyamatosan emelkedik. A szakemberek esőzéseket jósolnak a Duna vízgyűjtő területére, ami újabb árhullámot eredményezhet. A várakozások szerint csütörtökre 13 mm-es csapadékra lehet számítani.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a kormány eddig mintegy 3,5 milliárd forintot költött árvízi- és belvízi védekezésre. A védelmi munkálatok összköltsége, beleértve az önkormányzatok, a honvédség és a belügyi szervek ráfordításait is, 4,5-5 milliárd forint között mozog.
Orbán Viktor miniszterelnök a nap folyamán bejelentette a kormány 12 pontos árvízi cselekvési programját is, amelynek célja, hogy a pénzügyi korlátok ne hátráltassák a védekezést.