Rendkívüli veszélyhelyzet a Dunán: árvíz és belvíz sújtja a térséget
A Duna mentén, Komáromtól Tassig terjedően rendkívüli veszélyhelyzetet hirdettek a jelenlegi árvíz és belvíz helyzet miatt. A legfrissebb adatok szerint 172 ezer hektárnyi területet öntött el belvíz, míg az árvíz következtében 516 lakost kellett kitelepíteni. Az érintett területeken több mint 11 ezer épület és 32.600 lakos van veszélyben.
Komáromnál sürgős védekezés szükséges
A helyzet Komáromnál különösen aggasztó. Az árvíz elérte a térséget, ahol a védművek alacsonyabbak, ezért a hatóságok jelentős munkát végeznek a gátak megerősítésén. Győr-Moson-Sopron megyében a gátak jó állapotban vannak, míg Komárom-Esztergom térségében nyúlgátat kell építeni, és a vasúti, valamint közúti forgalmat is korlátozni kellett.
Pest megyében 22 településen már rendkívüli védekezés zajlik, a folyó egyes szakaszain megemelkedett vízállás miatt a közlekedést is jelentős fennakadások jellemzik.
Dunakanyar: Tetőző vízszint és buzgárok
A Dunakanyarban a víz az esti órákban tetőzött, de időközben buzgárok továbbra is megjelentek, ami további fenyegetést jelent a gátakra. Visegrádon az oltalmat kérő vízfolyások elleni védekezés kiemelt feladat. Egy szálloda, étterem és egy élelmiszerüzlet is veszélybe került az emelkedő víz miatt.
Szentendrén reggel buzgárok alakultak ki, amelyek riadalmat keltettek a lakók körében. A főutcán éjfélig a második védelmi vonal kiépítése zajlik, hogy megakadályozzák az esetleges gátszakadást.
Budapesten is fokozódik a helyzet
Budapestre is kiterjedt az árvíz hatása; a Duna vízszintje délutánra elérte a várt 860 centimétert. A szakemberek szerdára várják a budapesti Duna tetőzését, amely után várhatóan 5-6 nappal később vonulhat vissza a víz az alsó rakpartokról. A fővárosban a Bem rakpartot lezárták a forgalom elől, és az útfelület több helyen beszakadt, ami tovább nehezíti a közlekedést.
A Margitszigeten a buzgárok ellen katonai erőkkel védekeznek, homokzsákokkal és ellennyomó medencék kihelyezésével próbálják megakadályozni a víz terjedését.
További árvízi fenyegetések
A helyzet nem csak a Dunán, hanem a Tiszán és a Berettyón is aggasztó. A Tisza vízszintje Tokajnál 40 centimétert emelkedett egy nap alatt, és a szakemberek harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Várhatóan újabb csapadékra is lehet számítani, ami további árhullámot generálhat.
Kormányzati intézkedések az árvíz ellen
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter bejelentette, hogy a kormány eddig nagyjából 3,5 milliárd forintot költött az árvízi védekezésre. Orbán Viktor miniszterelnök 12 pontos árvízi cselekvési programot jelentett be, amely célja, hogy biztosítsa a védekezéshez szükséges forrásokat. A rászoruló lakosok árvízi segélyben részesülnek, míg a gazdák kedvezményes hitelt kaphatnak.
A hatóságok és a szakemberek folyamatosan figyelik a helyzet alakulását, és erőfeszítéseket tesznek a közbiztonság megőrzése érdekében. Az érintett lakosságot arra kérik, hogy kövessék a helyi hatóságok utasításait és tájékozódjanak a legfrissebb hírekről.