Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, több mint 15 éve hirdeti saját illiberális demokráciájának vízióját.
A közelmúltban azonban Orbán nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is szeretné megerősíteni befolyását, aminek részeként ultrakonzervatív médiát támogat szomszédos országokban és Brüsszelben, az Európai Unió szívében.
Orbán megközelítése magában foglalja a sajtószabadság és a bírósági függetlenség aláásását itthon, ami miatt az EU felfüggesztette azokat a forrásokat, melyek célja a túlkapásainak korlátozása.
Fontos infók
- Orbán Viktor kezdeményezései illiberális demokrácia terjeszkedését célozzák meg nemzetközi szinten.
- A magyar miniszterelnök konzervatív szövetségek kiépítésére törekszik, különösen Marine Le Pen és más far-right politikai erők körében.
- Orbán kapcsolatot épít az amerikai konzervatív körökkel, ezzel pozicionálva Magyarországot a nemzetközi jobboldali politika középpontjába.
Orbán illiberális demokráciájának nemzetközi terjeszkedése
### Orbán illiberális demokráciájának nemzetközi terjeszkedése
Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke, már több mint 15 éve hirdeti illiberális demokráciájának vízióját, és most nemzetközi befolyását is ki kívánja terjeszteni.
A szomszédos országokban, valamint Brüsszelben, az Európai Unió szívében finanszíroz ultrakonzervatív médiaorgánumokat, amelyek célja a szabad sajtó aláásása és a magyar bírósági rendszer gyengítése.
Orbán lépései miatt az Európai Unió megakadályozta a Magyarországnak szánt támogatások kifizetését, amelyek a demokratikus visszaélések megfékezésére irányultak.
Orbán stratégiájának középpontjában új konzervatív kiadványok, mint például a The European Conservative és a Brussels Signal létrehozása áll, amelyek célja az anti-woke retorika népszerűsítése a Magyarország közelgő EU Tanács elnöksége előtt.
Emellett új illiberális politikai erők, mint Franciaország Marine Le Pen-jével való együttműködése révén igyekszik nemzetközi szövetségeket kialakítani, a far-right pártok egyesítésére szólítva fel a Közép-Európai Patrióta csoportban, amely az Európai Parlament harmadik legnagyobb politikai blokkja lett.
További lépéseként Orbán szorosabb kapcsolatokat épít az amerikai konzervatív körökkel, különösen Donald Trump újraválasztásának növekvő támogatása tükrében.
E kapcsolat jegyében Magyarországon tartotta a Conservative Political Action Conference (CPAC) eseményeit, és baráti viszonyt alakított ki Trumppal, ami lehetőséget ad arra, hogy potenciális közvetítőként lépjen fel Washington és az egyre növekvő európai konzervatív mozgalmak között.
Konzervatív szövetségek kiépítése és a nemzetközi kapcsolatok
Orbán nem csupán hazai szinten, hanem nemzetközi színtéren is keresi a lehetőségeket arra, hogy megerősítse illiberális politikai vízióját.
Az új konzervatív média megjelenése mellett hangsúlyt fektet a közös politikai platformok kialakítására, ahol az illiberális eszmék támogatóit gyűjti össze.
A célja, hogy olyan politikai tömörüléseket alakítson, amelyek hatékonyan fellépnek a liberális értékekkel szemben, miközben a populista és a nacionalista retorikát népszerűsítik.
Emellett Orbán stratégiájának része a határokon átívelő politikai szövetségek kialakítása, melyek révén a közép-európai országok közti összefogás is erősödhet.
E felmérések és együttműködések a következő évek politikai táját is jelentősen befolyásolják, különösen a közelgő választások fényében.