Az EP-képviselők cselekvésre szólítanak: A mentális egészségügyi problémák növekvő kihívásai Európában
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészség kérdése egyre hangsúlyosabbá válik az Európai Unió egészségügyi diskurzusában, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mentális egészségi problémák növekvő előfordulása a következő egészségügyi válságot idézheti elő. Az Európai Parlamenti képviselők az EP Kutatószolgálatának legújabb tájékoztatójára hivatkozva sürgetik a cselekvést.
A mentális egészség vészjelei
A mentális egészség megőrzése nemcsak az egészségügyi szektor, hanem a gazdasági és társadalmi stabilitás szempontjából is kiemelt relevanciájú téma. Az Európai Parlamentben (EP) kiemelték, hogy a rossz munkakörnyezet – amely magában foglalja a túlzott munkaterhelést, a munkahelyi bizonytalanságot, a zaklatást és a diszkriminációt – komoly kockázatot jelent a munkavállalók mentális jóllétére.
Az Európai Bizottság terve
2023 júniusában az Európai Bizottság kezdeményezett egy tervet a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. Ezt követően 2023 decemberében az EP-képviselők arra szólították fel a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. A Parlament célja, hogy a mentálhigiénés szolgáltatásokat a tagállamok prioritásai közé emelje, különös figyelmet fordítva a veszélyeztetett csoportokra, mint például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösség tagjai, krónikus betegségben szenvedők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek.
A stigmatizáció és a tudatosság növelése
A mentális egészséggel kapcsolatos kérdések továbbra is stigmatizáltak, ezért az EP-képviselők hangsúlyozzák, hogy sürgősen szükség van információs kampányok kidolgozására. Ezek célja a figyelemfelkeltés és a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítása. A képviselők álláspontja szerint minden uniós polgárnak hozzáférést kell biztosítani a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálájához, minden pénzügyi és adminisztratív nehézség nélkül.
A Covid-19 hatása
A Covid-19 világjárvány jelentős hatással volt a mentális egészségre, különösen a munkahelyi környezetben. A 2022-es állásfoglalás az uniós intézmények és tagállamok figyelmét a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintjére hívta fel, arra szólítva fel őket, hogy találjanak módokat a megelőzésre a digitális munka világában. Ezen kívül hangsúlyozta a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának fontosságát is.
További információ
Az EP-képviselők által kezdeményezett intézkedések célja, hogy a mentális egészség egyedülálló fontosságú kérdése előtt megnyissák az utat a hatékonyabb és integrált válaszok felé, ezzel segítve a társadalom legsebezhetőbb tagjait is. A mentális egészségügyi problémák kezelésének és megelőzésének jelentősége nem csupán orvosi, hanem társadalmi és gazdasági szempontból is megkérdőjelezhetetlen.
További hírekről és információkról tájékozódjon lenn további cikkek olvasásával és iratkozzon fel hírlevelünkre!