A Mentális Egészségügyi Problémák Megnövekedése és az EU Stratégiái
Növekvő aggodalom a mentális egészségi állapot miatt
A mentális egészségügyi problémák növekedése már nem csupán egészségügyi témává vált, hanem komoly gazdasági és társadalmi kihívásokat is magával hozott az Európai Unióban. Az Európai Parlament (EP) képviselői cselekvésre szólítanak, miután a legfrissebb kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a mentális egészség megőrzése kulcsfontosságú feladata a tagállamoknak, különösen a munkahelyi környezetben.
Az EP Kutatószolgálatának 2023-as jelentése rávilágít arra, hogy a munkakörnyezet, ideértve a túlzott munkaterhelést, a munkahelyi bizonytalanságot, a zaklatást és a diszkriminációt, súlyosan veszélyezteti a dolgozók mentális egészségét.
Sürgető szükség egy integrált uniós mentális egészségügyi stratégiára
2023 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. Erre válaszul az EP képviselői 2023 decemberében követelték, hogy a Bizottság dolgozza ki egy átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
A Parlament állásfoglalása hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak prioritásként kell kezelniük a mentálhigiénés szolgáltatásokat, és legyenek elérhetőek a veszélyeztetett csoportok, így például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösséghez tartozók, krónikus betegségben szenvedők és fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
Stigma és tájékoztatási kampányok
A mentális egészségi problémák továbbra is stigmatizáltak, ami gátolja az érintettek keresleti lehetőségeit. Az EP-képviselők szerint sürgősen szükség van információs kampányok kidolgozására és végrehajtására, amelyek célja a figyelemfelkeltés és a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítása.
Ezen kampányok keretében szeretnék elérni, hogy minden uniós polgár – függetlenül szociális helyzetétől – hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz anyagi és adminisztratív nehézségek nélkül.
A Covid-19 hatása és a megelőzés fontossága
A Covid-19 járvány tovább súlyosbította a mentális egészséggel kapcsolatos problémákat, ezért a 2022-es állásfoglalás figyelmeztetett az ezzel összefüggő magas szintű problémákra. Az uniós intézmények és tagállamok felhívást kaptak, hogy ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák kockázatait és keressenek módszereket ezek megelőzésére, különösen a digitális munkavégzés korában.
Vegyék figyelembe a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás eltüntetésének szükségességét, hiszen e tényezők komoly mentális egészségügyi válságot idézhetnek elő.
Záró gondolatok
A mentális egészségi állapot nemcsak egyéni probléma, hanem társadalmi szintű kihívás, amely megoldásokra vár. Az Európai Parlament működésével és a javasolt intézkedések bevezetésével reményeik szerint csökkenthetők a mentális egészségügyi problémák és biztosítható a szükséges támogatás a legnagyobb szükséget szenvedők számára.