A magyar férfiak és nők egészséges élettartama: Számadatok és tendenciák
A legfrissebb OECD jelentés szerint, amely 2024-ben került publikálásra, a magyar férfiak átlagosan 61,3 évig élnek egészségben, míg a nők esetében ez az időtartam 63,9 év. Mindez figyelemre méltó, mivel bár nem állunk előkelő helyen az Európai Unió rangsorában, a számok alapján lassú, de pozitív fejlődést mutathatunk.
Várható élettartam és egészségi állapot
A jelentés rávilágít arra, hogy a modern társadalmakban folyamatosan növekszik az időskorúak száma, amely párhuzamosan jár a nem fertőző krónikus és degeneratív betegségek gyakoribb előfordulásával. E folyamatok közepette felmerült a szükség mutatószámok létrehozására, amelyek együttesen értelmezik az élettartam-növekedést és az egészségi állapotot. Az egészséges várható élettartam (Healthy Life Years, HLY) mutatója azt jelzi, hány egészséges évet várhat egy újszülött.
Szülők közötti átlagos élettartam
Az Európai Unió területén a születéskor várható élettartam átlagosan 81,5 év, míg Magyarországon ez az érték összességében 76 év, a férfiaknál 72,6 év, a nőknél 79,3 év. A különböző tagállamok között jelentős eltérések tapasztalhatók, a legalacsonyabb és legmagasabb várható élettartam közötti különbség meghaladja a 8 évet. Különösen a skandináv országok, mint Svédország és Írország, előnyben vannak, a férfiak 81,4, illetve 80,9 éves várható élettartamával.
Egészséges életév: Mi a helyzet a magyarokkal?
A férfiak egészséges életéveinek átlagos száma Magyarországon 61,3 év. A nők pedig 63,9 évig élnek egészségesen, ami azt jelenti, hogy a hölgyek átlagosan hosszabb ideig tartózkodnak egészségi állapotban, míg a férfiak valamelyest elmaradnak az uniós átlagtól, ami 62,4 év.
Magyarországon a férfiak egészséges életévei alacsonyabbak, mint például a balti államokban, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban és Lengyelországban, de alacsonyabb számokat mutatnak még Németországban, Hollandiában és Dániában is.
Krónikus állapotok és időskorúak
A 65 éves korban várható élettartam Magyarországon a férfiak számára 7,6 év egészségi problémákkal terhelten telik, ami jelentős különbséget mutat az uniós átlaghoz képest. Ez a probléma nagyban összefügg a lakosság egészségtudatosságával, a káros szenvedélyekkel, az életmódbeli szokásokkal és a különféle környezeti hatásokkal.
Egyes statisztikák szerint a 65 év felettiek mindössze 22%-a végez elegendő fizikai aktivitást, ami közvetlenül hozzájárul az elhízás és a krónikus betegségek kialakulásához.
Halálokok és statisztikák
A magyar férfiak halálozási statisztikái aggasztó képet mutatnak, hiszen a legfőbb halálokok között szerepelnek a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák. A legjellemzőbb halálokok közé tartozik az ischaemiás szívbetegség, amely évente körülbelül 11 ezer halálesetet okoz. Ezen kívül a férfiak körében a rákos megbetegedések is jelentős kockázatot jelentenek, évente körülbelül 16 ezer férfi veszti életét valamilyen daganatos betegségben.
Összegzés
A Magyarországon mért életkilátások és egészségi állapot statisztikáinak megértése rávilágít a jövőbeli egészségügyi kihívásokra és a szükséges intervekciók fontosságára. Az adatok alapján világos, hogy az egészséges életmód és a prevenciós intézkedések jelentős szerepet játszhatnak a várható élettartam és a közérzet javításában. Ahhoz, hogy a jövő generációi jobban élhessenek, elengedhetetlen az egészségtudatosság növelése és a kórképek megelőzése.
Források
A cikk adatai az OECD „Health at a Glance: Europe 2024” jelentéséből, valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) halálozási adataiból származnak.
Szerző: Tóth András, újságíró