A mentális egészség problémái növekvő aggodalomra adnak okot az Európai Parlament szerint
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
Bevezetés
A mentális egészségügyi problémák kialakulása és terjedése új, komoly egészségügyi válságot provokálhat az Európai Unió területén. Az Európai Parlament (EP) képviselői, figyelembe véve a mentális egészség fenyegető tendenciáit, cselekvésre szólítanak fel, hangsúlyozva, hogy sürgős intézkedésekre van szükség.
A mentális egészség jelentősége
A mentális egészség nem csupán a közegészségügy, hanem a gazdaság és a társadalom szempontjából is kulcsfontosságú kérdés. Az EP Kutatószolgálatának 2023-as tájékoztatójában kiemelték, hogy az EU-s szinten megfigyelhető mentális egészségügyi problémák nemcsak az egyének életére, hanem a munkahelyi környezetre is hatással vannak. A nem megfelelő munkakörülmények – mint például a túlzott munkaterhelés, munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció – jelentős kockázatot jelentenek a dolgozók mentális egészségére.
Az EP válasza és intézkedések
2023 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett a mentális egészségi problémák kezelésére, melyre válaszul a Parlament decemberben felszólította a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az EP állásfoglalása kiemeli, hogy a tagállamoknak prioritásként kell kezelniük a mentálhigiénés szolgáltatásokat, és javítaniuk kell azokhoz való hozzáférést, különösen a veszélyeztetett csoportok, mint például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegségben szenvedők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
A stigma megszüntetése és a tájékoztatás javítása
A mentális egészség továbbra is stigmával terhelt téma, amely ellen az EP-képviselők sürgős információs kampányok kidolgozását és végrehajtását sürgetik. A cél, hogy széles körű figyelemfelhívást valósítsanak meg a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció érdekében. Az EP ragaszkodik ahhoz, hogy minden uniós polgár hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások széles spektrumához, pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
A Covid-19 járvány tovább rontotta a mentális egészségi helyzetet, és a Parlament 2022-es állásfoglalása arra szólította fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák fokozott előfordulását. Hangsúlyozták a digitális munkavégzés térnyerése miatt kialakult új kihívásokat, valamint a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás ellen irányuló intézkedések szükségességét.
Zárszó
A mentális egészségügyi szolgáltatások fejlesztése és a kapcsolódó stigma csökkentése érdekében a jövőbeli lépések kulcsfontosságúak az EU-s társadalom jólétének megőrzése szempontjából. Az EP képviselői egyértelműen megfogalmazták, hogy a mentális egészségnek is a prioritások között kell szerepelnie a további fejlődés érdekében.