Kónya Ádám a Tour de Ski záróversenyén: 58. helyezés az Alpe Cermisen
A sífutás világában a Tour de Ski záróversenye a legnagyobb kihívások egyike, ahol a sportolók nemcsak a sebességükről, hanem a kitartásukról is tanúbizonyságot adnak. A legutóbbi versenyen Kónya Ádám, a harmadik téli olimpiájára készülő magyar sportoló, a 58. helyen végzett, mintegy hat és fél perces lemaradással a szakaszgyőztes Simen Hegstad Krügerhoz képest. Az esemény a gyönyörű Val di Fiemmében zajlott, ahol a versenyzőknek az Alpe Cermis lesiklópályát kellett megmászniuk egy nehéz 10 kilométeres záró verseny keretein belül.
A kihívások és elvárások
Kónya Ádám a versenyt követően nyilatkozott, elmondta, hogy nem így tervezték a szezont edzőtársával, Büki Ádámmal és Szőcs Emőke szövetségi kapitánnyal. „Amikor ősszel terveztük a szezont, annyira nem is számoltunk azzal, hogy itt kötelezően helyt kell állni” – fogalmazott. Ennek ellenére örömmel nyújtottak be egy sikeres szezont, amelynek során Kónya minden világkupán rajthoz állt.
A veszprémi sportoló felfedte, hogy nagyon megterhelő a versenyek sorozata, azonban a folyamatos fejlődés és a jó edzésmunka hozzájárultak ahhoz, hogy kis túlzással megélje a szezont. Az olimpia lehetősége pedig nagy motivációt jelent számára.
Az első lépések a sífutás világában
Kónya Ádám a sportág iránti szeretetét gyermekkora óta hordozza magában. “Hat éves koromban kezdtem el sportolni. A napjaim úszással kezdődtek, majd triatlonoztam és duatlonozásra is vágytam. Aztán az atletika következett, ami után jött a sífutás” – mesélte az Indexnek. A sportággal való mélyebb megismerkedése egy úszó edzőtáborban kezdődött, ahol először találkozott a sífutás világával.
Kónya kiemelte, hogy mint fiatal, a családjával sokat síeltek, és a havas körülmények iránti vonzalma meghatározta az életét. Az osztrák sportiskolában való tanulmányai során eddigi elképzeléseit felülírva, a sífutás iránti elkötelezettsége csak fokozódott.
Az edzésmódszerek és a felkészülés
Bár Magyarország geográfiai adottságai miatt a sífutás nem a legnépszerűbb sportág, Kónya mégis rendkívüli módszerekkel készül a versenyekre. „A nyári hónapokban főként sírollerrel edzek, mivel itthon nem állnak rendelkezésre megfelelő pályák” – mondta el. A felkészülés időszakai változóak: feszített hetekben 20-28 órát, míg regenerációs időszakokban 14-16 órát edz.
Kónya élete tele van kihívásokkal, hiszen a napi 5-6 órás edzés mellett még szeretik a méhészkedést is. „Az apósa révén kerültem kapcsolatba a méhészettel. Ez egy érdekes mellékállás, de most a sport az elsődleges” – osztotta meg velünk.
Jövőbeli tervek
A veszprémi sportoló szilárd elhatározással néz a jövőbe. Kónya Ádám a 2026-os milánói téli olimpiára készül, ahol célja egy minél jobb helyezést elérni. Folyamatos fejlődésre és megújulásra vágyik, és úgy érzi, hogy van még lehetősége a sportágban. ‘Úgy érzem, van értelme folytatni, és a sífutás iránti szenvedélyem megmaradt, pedig nem volt könnyű az elmúlt években’ – zárta szavait.
Kónya Ádám inspiráló története a kitartásról és a szeretett sport iránti elkötelezettségről tanúskodik, miközben új kihívások előtt áll, és céljai elérésén dolgozik.