Az EP-képviselők Cselekvésre Szólítanak a Mentális Egészségügyi Válság Megelőzésére
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
Bevezetés
A mentális egészségügyi problémák növekvő száma új egészségügyi válságot okozhat Európában, figyelmeztetnek az Európai Parlament (EP) képviselői. A mentális jólét nem csupán egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi kihívással is szembesít bennünket a kontinens szerte. A friss EP Kutatószolgálat 2023-as tájékoztatójában részletezett adatok szerint a munkahelyi környezet alapvetően befolyásolja a dolgozók mentális egészségét.
A Mentális Egészség Kihívásai
A tanulmány hangsúlyozza, hogy a rossz munkakörnyezet, többek között a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció jelentős kockázatot jelentenek a munkavállalók mentális jólétére. Az EP-képviselők arra figyelmeztetnek, hogy a mentális egészségügyi problémák kezelése sürgető feladattá vált a tagállamok számára.
Uniós Mentális Egészségügyi Stratégia
A helyzet orvoslására az Európai Bizottság 2023 júniusában javasolta egy új program kidolgozását a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. A javaslatra reagálva, az EP képviselői 2023 decemberében sürgették a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
A Parlament állásfoglalása hangsúlyozza a mentálhigiénés szolgáltatások prioritását, különös figyelmet fordítva a veszélyeztetett csoportokra, mint például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegséggel élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek.
Sürgős Információs Kampányok
A mentális egészség stigma mellett az EP-képviselők szükségesnek tartják, hogy az uniós intézmények információs kampányokat indítsanak a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatban. Az elképzelés célja a nyílt kommunikáció előmozdítása és a mentális egészségről folytatott diskurzus szélesítése.
A képviselők hangsúlyozzák, hogy minden uniós állampolgárnak hozzá kell férnie a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz, és hogy ezt pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül kell biztosítani.
A Covid-19 Hatása
A koronavírus-járvány különösen drámai hatással volt a mentális egészségre, növelve a munkával összefüggő mentális problémákat. A 2022-es állásfoglalás arra figyelmeztetett, hogy az uniós intézményeknek és tagállamoknak fel kell ismerniük a munkával kapcsolatos mentális egészségügyi problémák magas prevalenciáját, és megelőző intézkedéseket kell tenniük a digitális munkakörnyezetekben.
Az EP-képviselők kiemelték a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás elleni küzdelem fontosságát, hangsúlyozva a biztonságos és támogató munkahelyi légkör megteremtésének szükségességét.
Záró Gondolatok
A mentális egészségügyi problémák megnövekedése sürgeti az uniós intézményeket, hogy proaktívan lépjenek fel e kérdésben. A képviselők cselekvési terve arra irányul, hogy minden európai polgár számára elérhetővé tegyék a megfelelő támogatást, ezzel megakadályozva, hogy a mentális egészség a következő nagy egészségügyi válság fókuszává váljon. A jövőbeli lépések meghatározása szempontjából elengedhetetlen a tagállamok együttműködése és az érintett csoportok igényeinek figyelembevétele.