Új kutatás: A reggeli kávéfogyasztás csökkenti a halálozási kockázatot
A rendszeres kávéfogyasztóknak érdemes alaposabban megfontolniuk, hogy mikor iszik kávét, derül ki egy friss kutatásból. A New Orleans-i Tulane Egyetem kutatócsoportja által végzett vizsgálat szerint a kávé jótékony hatásai főként azok számára érvényesek, akik reggelente fogyasztják el ezt az energikus italt.
A kutatás részletei
A kutatás során 40 725 felnőtt kávéfogyasztási szokásait elemezték, kiemelve egy 1463 fős alcsoportot, akik részletes kérdőívet töltöttek ki az étrendjükről. A majdnem 10 éves tanulmány megállapította, hogy a reggel kávét fogyasztók 16%-kal kisebb valószínűséggel hunytak el bármilyen okból, és 31%-kal kisebb eséllyel szívbetegség következtében, mint azok, akik egyáltalán nem ittak kávét.
Lu Qi, a Tulane Egyetem epidemiológusa elmondta, hogy ez az első olyan tanulmány, amely a kávéfogyasztás időzítésével és az egészségügyi kimenetelekkel foglalkozik. ‘Eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak az a fontos, hogy iszunk-e kávét, vagy hogy mennyit iszunk, hanem az is, hogy a nap melyik szakában tesszük ezt’ – tette hozzá Qi.
Az eredmények értelmezése
Azok a résztvevők, akik reggelente kávéztak, függetlenül attól, hogy mérsékelten (napi 2-3 csésze) vagy erősen (napi 3 vagy több csésze) ittak, hasonló mértékű kockázatcsökkenést mutattak. Érdekes módon a reggel kávézó kevesebb kávét fogyasztó (napi 2 csésze alatt) csoport esetében is megfigyelhető volt a csökkentett kockázat, bár kisebb mértékben.
A kutatók megjegyezték, hogy eddig nem foglalkoztak a kávéfogyasztás időzítésével, ami a jövőbeli étrendi ajánlásokban szerepet kaphat.
A cirkadián ritmus hatása
Bár a tanulmány nem magyarázza meg részletesen a jelenség okait, valószínűsíthető, hogy a bioritmusunk, más néven cirkadián ritmusunk, jelentős szerepet játszik ebben a kérdésben. A délutáni és esti koffeinfogyasztás ugyanis megzavarhatja a természetes ritmusunkat és hátráltathatja a melatonin termelést, amely elengedhetetlen az alvás szempontjából. Ezek a tényezők pedig kockázatot jelentenek a szív- és érrendszerünk egészségének megőrzésében.
Ez a kutatás révén új szemszögből vizsgálhatjuk a kávéfogyasztás hatásait, és talán elgondolkodtatja a fekete ital kedvelőit arról, hogy a kávézó kávézás pontos időpontja is legalább annyira fontos lehet, mint a mennyiség.