A Mentális Egészség Világnapja: Törés a Stigmatizáción
Október 10-én világszerte megünneplik a mentális egészség világnapját, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a mentális egészségi problémákra és támogassa az azokkal küzdő emberek helyzetét. A mentális egészségi kihívásokkal küzdő egyének gyakran tapasztalják a félreértést, elutasítást és elszigetelést, ezért létfontosságú, hogy a társadalom egészségesebbé és befogadóbbá váljon.
Munkahelyi mentális egészség fókuszban
Az idei világnapi esemény központi témája a munkahelyi mentális egészség. Ennek keretén belül a Bizottság uniós támogatási csomagot jelentett be, amely a megbélyegzés csökkentését tűzte ki célul. Az új támogatási csomag célja, hogy javítsa a mentális egészséghez kapcsolódó nyilvános diskurzust, valamint ösztönözze a munkahelyi környezetek fejlődését.
A Bizottság elkötelezte magát amellett, hogy együttműködik a tagállamok nemzeti hatóságaival és a mentális egészséggel foglalkozó érdekvédelmi csoportokkal. Ezáltal törekszenek arra, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos politikai döntéshozatali folyamatokat tájékozottabbá és befogadóbbá tegyék.
‘Együtt, egymásért’ kampány
A stigmatizáció elleni harc nem csupán szakpolitikai kérdés, ezért a Bizottság elindította az „In this together” (Együtt, egymásért) kampányt. A kezdeményezés célja, hogy információkat juttasson el az uniós polgárokhoz, eloszlassa a tévhiteket, valamint elősegítse a mentális egészség megértését és elfogadását.
A kampány részeként a Bizottság támogatni kívánja a nemzeti oktatási intézkedéseket is, oktatási anyagok biztosításával az iskolák számára Európa-szerte, amely hozzájárul a tájékozottság növeléséhez, és beemeli a mentális egészség kérdését a mindennapi életbe.
A mentális egészség helyzete az EU-ban
A Bizottság bejelentette a mentális egészség átfogó uniós megközelítése nyomon követési keretének naprakész verzióját, amely 20 kulcsfontosságú kezdeményezés eredményeit összegzi. A 2023-as megközelítés összesen 1,23 milliárd euró támogatást irányoz elő, ezzel közvetlen vagy közvetett formában segítve az uniós tagállamokat.
A célok közé tartozik a megfelelő megelőzés biztosítása, a magas színvonalú és megfizethető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, valamint a gyógyulást követő társadalmi reintegráció támogatása.
Egy 2023-as uniós felmérés szerint az uniós lakosság közel fele (46%) tapasztalt érzelmi vagy pszichoszociális problémákat az elmúlt 12 hónapban, beleértve a depressziót és a szorongást. Az adatok fényében a tét hatalmas, és az EU elkötelezett amellett, hogy olyan jövőt építsen, ahol mindenki mentális egészsége fontos, és azt megfelelően kezelik.
További Információk
A mentális egészség világnapja alkalmából Sztella Kiriakídisz biztos részletes tájékoztatást nyújtott a témáról, a Bizottság átfogó megközelítése a mentális egészség területén, valamint a stigmatizáció és diszkrimináció ellen folytatott kampányokról a közönség szélesebb körében is. Az érintett témák iránti érdeklődés növelése érdekében videós anyagokat is közzétettek.
A mentális egészség védelme és támogatása nem csupán egyéni felelősség, hanem a társadalom közös feladata, amelyért mindannyian tehetünk.