A világ első fából készült műholdja, a LignoSat, sikeresen eltávozott a Nemzetközi Űrállomásról
- december 13-án a NASA közzétett egy lélegzetelállító fényképet a közösségi médiában, amelyen három kis cubesat, közöttük a világ első fa műholdja, a LignoSat látható, ahogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről startol. A LignoSat egyedi küldetése, hogy tesztelje, hogyan viselkedik a megújuló és fenntartható anyag, a fa, a zord űrbeli környezet hatásai mellett.
A LignoSat felnövekedése
A LignoSat egy 1U cubesat, melynek mérete 10 centiméter (4 hüvelyk) minden oldalon. Ezt a különleges műholdat a Kiotói Egyetem és a japán Sumitomo Forestry létesítmény fejlesztette ki. A név a lignin nevű szerves polimerre utal, amely elengedhetetlen része a fa sejtjeinek. A műhold körülbelül hat hónapot tölt a világűrben, és ezt követően az atmoszférába húzza vissza a légellenállás, mielőtt elhamvadna.
A LignoSat küldetése új lehetőségeket nyithat meg az űrhajók tervezésében, különösen a műholdak visszatérése körüli egyre növekvő környezeti hatások figyelembevételével.
A kutatás célja
A küldetés során a kutatók méréseket végeznek a LignoSat magnóliafából készült testének reakciójáról, amelyet a közeli Föld űr által okozott hőmérséklet-ingadozások és intenzív sugárzás ér. Az ISS körüli pályán, körülbelül 450 kilométeres magasságban keringő műholdak 90 percenként körbejárják a Földet, miközben szélsőséges hőmérsékleti viszonyoknak vannak kitéve. A napfénynek kitett területeken a műholdak hőmérséklete elérheti a 121 fok Celsius-t, míg a Föld árnyékában mínusz 157 fok Celsius-ra is csökkenhet.
A kutatás célja rendkívül fontos, mivel a műszaki anyagok gyorsan romlanak el az extrém körülmények között. Eddig a műholdgyártók elsősorban robosztus alumínium ötvözetekre támaszkodtak, ám ezek a környezetvédelem szempontjából problémás fémport hagynak maguk után, amikor az atmoszférába térnek vissza.
A küldetés jelentősége
A NASA január 7-i nyilatkozata szerint a geomágneses szintet is figyelik, hogy meghatározzák, tud-e ez a térség behatolni a fa műhold testébe és zavarja-e annak technológiai képességeit. A LignoSat-t november 5-én indították el a SpaceX Falcon 9 rakétával az ISS-re, és a JAXA Kibo moduljából indították el négy másik kísérleti mini-műholddal együtt decemberben.
A műholdgyártás ipara új kihívásokkal néz szembe, mivel a kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a műholdak várható számának növekedése veszélyes szintű légkör-változásokat okozhat. Az alumínium, amely az űreszközök gyártásának alapanyaga, kiemelkedő puporrá válik, mivel az alumínium oxidok képződnek, amelyek ártalmasak az ózonrétegre és az atmoszféra hőháztartására.
A jövő víziója
‘Ha sikerül bizonyítanunk a fából készült műhold működését, szeretnénk ajánlatot tenni a SpaceX-nek’ – mondta Takao Doi, nyugdíjas japán űrhajós, aki ma a Kiotói Egyetem professzora. A SpaceX a világ legnagyobb műhold-üzemeltetője, és tehát potenciális kulcsszereplője lehet a műhold pollution problémának megoldásában.
A LignoSat küldetése nem csupán egy újabb technológiai előrelépés, hanem a fenntarthatóság jövő irányába tett lépés is az űriparban. Mindezek figyelembevételével a fából készült műhold potenciálisan új utakat nyithat az ökológiailag felelős műholdtervezésben.