Az EP-képviselők felszólítják az EU-t a mentális egészségi válság megelőzésére
A mentális egészség kiemelt problémává vált az EU-ban
A mentális egészségügyi problémák növekvő száma komoly aggályokat vet fel, és az Európai Parlament (EP) képviselői cselekvésre szólítanak fel a helyzet kezelésére. A 2023-as EP Kutatószolgálatának tájékoztatója szerint a mentális egészség nemcsak egészségügyi problémának számít, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is egyre fontosabbá válik az Európai Unió tagállamaiban.
A mentális egészség megőrzése a munkahelyeken különösen akut kérdés, hiszen a kedvezőtlen munkakörülmények, mint például a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, a zaklatás és a diszkrimináció, komoly kockázatot jelentenek a munkavállalók mentális egészségére.
Az integrált uniós mentális egészségügyi stratégia iránti igény
A közelmúltban az Európai Bizottság júniusban tett javaslatot a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. Ezt követően, 2023 decemberében a parlamenti képviselők arra kérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az EP állásfoglalása hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak prioritásként kell kezelniük a mentálhigiénés szolgáltatásokat és javítaniuk kell azokhoz való hozzáférést, különösen a veszélyeztetett csoportok, mint például gyermekek, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegségben szenvedők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
A stigma leküzdése és a kommunikáció javítása
A mentális egészségügyi problémák stigmatizáltságának felszámolására az EP-képviselők sürgős információs kampányok kidolgozására és végrehajtására tesznek javaslatot. Fontosnak tartják a figyelemfelkeltést és a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítását, hogy minden uniós polgár számára elérhetővé váljanak a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások, pénzügyi és adminisztratív nehézségektől mentesen.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
A 2022-es állásfoglalás azt is hangsúlyozta, hogy az uniós intézmények és a tagállamok ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és keressenek megoldásokat a megelőzésükre a digitális munkavégzés világában. A munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának szükségességét is kiemelték, ezzel a szándékkal, hogy biztonságosabb és támogatóbb munkakörnyezetet teremtsenek.
Zárszó
A mentális egészségügyi kérdések sürgető mivolta és a megoldási lehetőségek felkutatása érdekében az EP-képviselők hangsúlyozzák, hogy a mentális egészség, mint közegészségügyi és társadalmi probléma, mindenki számára elérhető támogatást és szolgáltatásokat követel. Az unió politikai döntéshozóinak együtt kell működniük a mentális egészségügyi válság megelőzésében és kezelésében.