A Modernizáció hatása a mezőgazdaságra: Az autonóm traktorok és fenntartható technológiák bemutatkozása a CES 2025-ön
Las Vegas – Amikor Russell Maichel még az 1980-as években elkezdte mandulát, diót és pisztáciát termeszteni, még mobiltelefonnal sem rendelkezett. Ma viszont már egy teljesen autonóm traktor tűnik fel hatalmas gyümölcsösében, hogy vegyszereket és trágyát permetezzen a fákra, amelyek évtizedek óta hatalmas büszkeséggel töltik el őt.
„A dolgok tökéletes elvégzése az első alkalommal nagyon ésszerű,” mondta a Maichel, az első generációs gazda a Associated Press-nek a CES 2025-ön, ahol a John Deere bemutatta a teljesen autonóm nehézgépek flottáját, beleértve azt a traktort is, amelyet Maichel már tesztel a kaliforniai farmján.
Fenntarthatóság a technológiai kiállításon
A fenntarthatóság az idei tech kiállítás fő témája. A Volvo vezérigazgatója, Martin Lundstedt bejelentette, hogy elkötelezik magukat a 2040-ig elérendő nettó nullás kibocsátás mellett, míg a wisconsini OshKosh Corporation bemutatta elektromos tűzoltóautóit és szemétszállító járműveit. A nagy és kis cégek is bemutatják zöld innovációikat és kezdeményezéseiket.
„Abszolút szükség van klíma-barát technológiákra,” mondta Jacqueline Heard, az Enko Chem vezérigazgatója és társalapítója, amely az éghajlati technológiák megoldásait kutatja a mezőgazdaságban. Heard szerint ez az iparág „rengeteg nyomás alatt áll jelenleg”.
Mezőgazdasági innovációk a CES-en
A CES kiállítótérben egyértelműen megjelenik a mezőgazdaság, a cégvezetők pedig hangsúlyozzák a klímaváltozás és a munkerőhiány hatásait a gazdákra. A John Deere standjánál, ahol az autonóm traktorok és dömperautók uralják a teret, a Kubota, egy másik gépgyártó cég, bemutatja mesterséges intelligencia (AI) technológiáját, amely képes észlelni a növénybetegségeket és permetezni, ahol kártevőket találtak.
Todd Stucke, a Kubota Traktor Társaság elnöke elmondta, hogy az AI a mezőgazdaság jövője, különösen, mivel „a nyarak egyre hosszabbak és a viharok egyre erősebbek”.
Stucke maga is burgonyafarmon nőtt fel Ohio államban, és elmondta, hogy a családja minden este vacsora után bogarak után kutatott a mezőn, majd őt küldték ki a növények permetezésére.
„Az egész területet permeteztük, pedig lehet, hogy csak egy részét vagy akár egyetlen növényt kellett volna,” mondta. „Ha ezt az analógiát a szőlőültetvényekre és gyümölcsösökre alkalmazzuk, nem kell mindent permetezni.”
A precíziós mezőgazdaság előnyei
Heard, az Enko Chem vezetője kifejtette, hogy ez a megközelítés a „precíziós mezőgazdaság”, ami lehetővé teszi a gazdák számára, hogy valóban optimalizálják a földjüket. A terv az, hogy a gazdák meghosszabbíthassák a termények élettartamát és javíthassák a minőségüket anélkül, hogy túl sok vegyszert, például növényvédő szert vagy trágyát használnának.
„Jó a környezetnek. Jó a gazdáknak,” mondta Heard. Hozzátette, hogy nem lenne meglepve, ha a mesterséges intelligencia egyszer segíthetné a gazdákat a területük feltérképezésében, bemutatva a különböző talajtípusokat és a legjobban növekvő növényeket.
Egy gazda reményei a jövőről
Visszatérve a John Deere standjára, Maichel, a gyümölcsös farmer kifejezte reményeit, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése segíthet neki jobban kezelni a mezőgazdaság kiszámíthatatlanságát. Minden év a gyümölcsösében más és más.
„Nincs egy meghatározott skála, amellyel foglalkozunk a klímaváltozással kapcsolatban,” mondta. „Valóban alkalmazkodnunk kell a klimatikus viszonyokhoz, amelyet kaptunk. Ezt nem tudom megjósolni. Valóban alkalmazkodnunk kell minden egyes termesztési idényhez.”
Maichel elmondta, ha valaki tíz évvel ezelőtt azt mondta volna neki, hogy egy traktor valaha önállóan fog keresztülmenni a gyümölcsösén, nem hitte volna el. De most, ahogy látja, ez a fejlődő technológia hogyan segítheti az iparág és az éghajlat változásához való alkalmazkodást, egyetértett: „Mindannyiunknak enni kell, igaz? A gazdák munkája olyan, amelyre mindannyiunknak szüksége van.”