Jenny Mollen osztotta meg a figyelmet felkeltő fotóját a Graves-betegségről
A közösségi média ereje
A múlt hét során Jenny Mollen, a népszerű színésznő, egy meztelen fotót osztott meg Instagram-oldalán, amely pillanatok alatt vírusként terjedt el. Mollen posztja nem csupán a pucérsága miatt vált népszerűvé, hanem az miatt a figyelmeztetés miatt is, amit mellékelt: a váratlan fogyás komoly betegség jele lehet. „Nem anorexia, hanem egy pajzsmirigy probléma… Az orvosom szerint Graves-betegségem van” – írta, hangsúlyozva, hogy még várja a vérvizsgálat eredményét.
A Graves-betegség és tünetei
Mollen, aki 38 éves, a Graves-betegségre utal, amely egy autoimmun rendellenesség és az Egyesült Államokban a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak (túlműködő pajzsmirigy). Ez a betegség azt eredményezheti, hogy az emberek súlyt veszítenek, még akkor is, ha esetleg többet esznek. Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai tanszékének adjunktusa elmondta: „A fogyás meglehetősen drámai, és általában szándékos.”
Mollen, aki hat hónappal ezelőtt szülte meg második gyermekét férjével, Jason Biggsszel, azért látogatott el orvoshoz, mert észrevett egy duzzanatot a nyakán. A pajzsmirigy, amely egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részén, néha megduzzad Graves-betegség esetén.
Figyelmeztetés a szülés utáni figyelemre
A színésznő drámai fényképét azért osztotta meg, hogy másokat is figyelmeztessen a testükben bekövetkező változásokra. „Ha éppen szültél, és indokolatlanul sokat fogytál… hirtelen hőérzékeny lettél, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy érzed, hogy a férjed undorító, akkor lehet, hogy a pajzsmirigyeddel van probléma! Kérlek, nézesd meg magad a lehető leghamarabb” – írta.
Az Amerikai Pajzsmirigy Egyesület szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartozik:
- Az izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Szapora szívverés vagy szívdobogás érzése
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásokban
- Alvászavarok
Az orvosok gyakran észlelnek pajzsmirigy problémákat nőknél a szülést követően. Míg egyes betegeknél a szülést követő pajzsmirigygyulladás rövid távú formája jelentkezik, amely magától elmúlik, mások Graves-betegség miatt tapasztalnak túlműködést.
Pajzsmirigybetegségek kezelése
Mivel egyes hyperthyreosis típusok maguktól megoldódnak, a Graves-betegség esetében kezelésre van szükség. „Ez a fajta túlműködő pajzsmirigy kezelést igényel” – mondta Dr. Elise Brett, az Icahn Orvostudományi Iskola klinikai professzora New Yorkban. Kezelés nélkül a Graves-betegség szabálytalan szívveréshez és stroke-hoz vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket írnak fel (például metimazolt) 12-18 hónapig a pajzsmirigy szabályozására. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-betegség remisszióba megy. Alternatív kezelési lehetőségként radioaktív jódot tartalmazó italt alkalmaznak, amely „kiiktatja” a pajzsmirigy betegséget. Bizonyos esetekben a pajzsmirigy sebészi eltávolítása szükséges. Ezek a lehetőségek pajzsmirigy alulműködést (hypothyreosis) okozhatnak, amely esetén a betegeknek szintetikus pajzsmirigy hormonokat kell szedniük.
Az orvosok egyetértenek abban, hogy a betegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha hyperthyreosis jeleit észlelik. „A Graves-betegség nagyon súlyos lehet” – figyelmeztetett Brett.