A szívbetegség fiatalokat is érint: Figyelmeztető jelzések és megelőzés
Egyre több szakértő hívja fel a figyelmet arra, hogy a szívbetegség nem csupán az idősebb generációk problémája. Dr. Sonya Babu-Narayan, a brit Szív Alapítvány orvosigazgató-helyettese és kardiológus szakorvosa arra figyelmeztet, hogy a 30-as éveikben járó felnőttek egyre gyakrabban tapasztalhatják a szívbetegséget megelőző tüneteket, amelyek sok esetben észrevétlenek maradnak, amíg már túl késő nem lesz.
Fiatalok a kockázati csoportban
A szívbetegségek előfordulása az elmúlt évtizedekben drámaian megnőtt a fiatalabb korosztályban. Dr. Babu-Narayan és a Ski Famille egészségügyi szakértőivel végzett együttműködésük eredményeként egyértelműen látható, hogy ez a tendencia összefüggésben áll a modern életmód változásaival. A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a megnövekedett stresszszint és az elégtelen alvás mind hozzájárulnak a növekvő szívbetegség kockázathoz a fiatal felnőttek körében.
A Brit Szív Alapítvány legfrissebb jelentése szerint minden ötödik 40 év alatti felnőtt szenved a magas vérnyomás problémájától, amely a szívbetegségekkel kapcsolatos legfőbb tisztánlátó jel. Különösen aggasztó, hogy a fiatal felnőttek több mint 40%-a elismeri, hogy mozgásszegény életmódot folytat, ami tovább növeli a szív- és érrendszeri problémák kockázatát.
Figyeljen a csendes tünetekre
Dr. Babu-Narayan hangsúlyozza, hogy fontos, hogy a fiatal felnőttek figyeljenek bizonyos csendes tünetekre, melyek soha nem maradhatnak figyelmen kívül. A következő jelek lehetnek figyelmeztető jelzések a szívbetegségekről:
- Megmagyarázhatatlan fáradtság
- Légszomj
- Állandó emésztési zavarok vagy gyomorégés
- Állkapocs- vagy hátfájás
- Szabálytalan szívverés
Ezek a panaszok, ha elhanyagolják őket, súlyos következményekhez vezethetnek, beleértve a szívrohamot, a stroke-ot vagy a krónikus szívelégtelenséget. Dr. Babu-Narayan megjegyzi, hogy sok fiatal felnőtt észlelheti, hogy „legyőzhetetlen”, azonban a kezelést igénylő csendes problémák intervenció nélkül életveszélyes szituációkká válhatnak.
Az egészség megőrzése érdekében
A szívbetegségek megelőzése érdekében a szakértők javasolják, hogy a fiatal felnőttek aktívan törekedjenek egy egészségesebb életmódra. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a stresszkezelés és a megfelelő alvás mind fontos tényezők az egészségmegőrzés szempontjából.
Ezen intézkedések segíthetnek csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, és hozzájárulhatnak a hosszú távú egészség és jólét megőrzéséhez. A fiataloknak érdemes folyamatosan figyelniük saját egészségi állapotukat és a nem elhanyagolható tüneteket komolyan venniük.