Figyelmeztetés a technológiai iparnak: Demis Hassabis az AI fejlődésének lassulásáról
Demis Hassabis, a világ egyik legbefolyásosabb mesterséges intelligencia (AI) szakértője, aggasztó üzenettel fordult a technológiai ipar képviselőihez: ne számítsanak arra, hogy a chatbotok fejlődése a közelmúltban tapasztalt ütemben folytatódik. Az AI kutatók már jó ideje egy viszonylag egyszerű elv alapján dolgoznak: minél több interneten található adatot használnak a nagy nyelvi modellek – a chatbotok működését meghatározó technológia – tanítására, annál eredményesebbek lesznek ezek a rendszerek.
Az adatok kimerülése
Hassabis, aki a Google DeepMind irányításáért felelős, most azt állítja, hogy ez a módszer kifulladóban van, mivel a technológiai cégek egyre kevesebb adattal rendelkeznek. „A szektor minden szereplője csökkenő hozamokat tapasztal” – mondta Hassabis az Egyesült Államokban, mikor a The New York Times-nak adott interjúban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkásságáért kapott Nobel-díjra készült.
Az AI szakértő nem egyedüli a figyelmeztetésekkel, mivel több mint 20 vezetőt és kutatót megkérdezve széles körben elterjedt az a vélemény, hogy a technológiai ipar egy eddig elfogadhatatlan problémával néz szembe: a digitális szöveg készlete szinte kifogyott az internetről.
Milliók az AI fejlesztésére, de hol a jövő?
Ez a probléma akkor merül fel, amikor milliárdokat invesztálnak az AI fejlesztésébe. A Databricks, egy AI adatcéget vezető vállalat, közel 10 milliárd dolláros befektetést jelentett be – ez a legnagyobb magánforrás-bevonás egy start-up esetében. A legnagyobb technológiai vállalatok is azt jelzik, hogy nem tervezik lelassítani a költéseiket az AI rendszerek működtetésére szolgáló óriási adatközpontokra.
Más vélemények az AI jövőjéről
Nem mindenki osztja az aggodalmakat a mesterséges intelligenciával foglalkozó szakmában. Például az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman úgy véli, hogy a fejlődés ugyanazon a szinten folytatódik, csupán némi új technikát fognak alkalmazni. Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója, és Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója is optimista.
„Az elmúlt három-négy évben rendkívüli hozamokat láthattunk a Skálázási Törvények érvényesülésével. De már nem tapasztalunk azonos szintű fejlődést” – mondta Hassabis. Hozzátette, hogy a meglévő technikák továbbra is javítani fogják az AI teljesítményét bizonyos területeken, de úgy véli, hogy új ötletekre is szükség lesz ahhoz, hogy a Google és mások célját elérjék: egy olyan gépet létrehozni, amely felér az emberi aggyal.
Új megközelítések az AI tanulmányozásában
Dr Hassabis és kollégái más megközelítéseket kutatnak. Fejlesztenek olyan módszereket, amelyek lehetővé teszik a nagy nyelvi modellek számára, hogy saját kísérletekből tanuljanak. Például matematikai problémák megoldásán keresztül a modellek megtanulhatják, mely megoldások vezetnek helyes eredményhez, és melyek nem. Ezt „szintetikus adatnak” nevezik a kutatók.
Az OpenAI nemrégiben bemutatott egy új rendszert, az OpenAI o1-et, amelyet e módszer alapján építettek, azonban ez a technika csak olyan területeken működik, mint a matematika és a programozás, ahol egyértelmű a helyes és téves megoldás. Ezenkívül a mesterséges intelligencia rendszerek hibázásra hajlamosak, ami megnehezítheti az AI „ügynökök” létrehozását, akik képesek önállóan programokat írni és cselekedni az internethasználók nevében.
Kihívások a jövő előtt
A humán tudományok és a művészetek terén ezek a módszerek nem biztos, hogy ugyanolyan eredményeket hoznak. „Ezek a módszerek csak olyan területeken működnek, ahol empirikusan igazolt adatok állnak rendelkezésre” – mondta Dylan Patel, a SemiAnalysis kutatási cég vezető elemzője, aki szorosan követi az AI technológiák fejlődését.
Bár az OpenAI szándékainak megfelelően a technika új irányai tovább fogják vinni a fejlődést, a lassuló előrehaladás hatása széleskörű következményekkel járhat, beleértve a Nvidia-t is, amely az AI fellendülésének köszönhetően a világ egyik legértékesebb vállalatává vált.
A Jensen Huang által az elemzőkkel folytatott beszélgetés során kifejtette, hogy az bizonyítékok alapján még mindig vannak előnyök, de a vállalatok új folyamatokat és technikákat tesztelnek az AI chipjein. „Ezek eredményeként az infrastruktúránk iránti kereslet valóban nagy” – tette hozzá Huang, aki optimista a Nvidia jövőjét illetően. Ugyanakkor a vállalat legnagyobb ügyfelei is elismerik, hogy fel kell készülniük arra, hogy az AI fejlődése nem biztos, hogy olyan gyorsan fog haladni, ahogy azt korábban gondolták.
Összegzés
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos kihívások és lehetőségek napjaink technológiai iparának középpontjában állnak. A szakértők szoros figyelemmel kísérik a fejlődést, és arra figyelmeztetik az ipart, hogy tisztában legyenek a jövőbeli korlátokkal. Ahogy a technológia folytatja az utazását, elengedhetetlen, hogy az ipar szereplői alkalmazkodjanak és innovatív megoldásokat keressenek.