Jenny Mollen nyíltan beszél a Graves-kórról: Fontos figyelmeztetés a várandós anyáknak
A közelmúltban az Instagramon megosztott képe után Jenny Mollen színésznő gyorsan a figyelem középpontjába került. A 38 éves színésznő meztelen fényképét rendkívül gyorsan elkezdték megosztani, ám nem csupán a meztelensége miatt, hanem, mert a posztjában a váratlan súlycsökkenés komoly betegség jeleként való figyelmeztetésére hívta fel a figyelmet. ‘Nem anorexia, hanem pajzsmirigy probléma… Az orvosom szerint Graves-kór’, írta, hozzáfűzve, hogy még várja a vérvizsgálatok eredményét a megerősítéshez.
Mi is a Graves-kór?
Mollen a Graves-kórra utal, amely egy autoimmun rendellenesség, amely a pajzsmirigy túlműködéséből fakad. Ez a leggyakoribb oka a hyperthyreosisnak az Egyesült Államokban, és sok esetben súlycsökkenést okoz, még akkor is, ha az érintett személy többet eszik. Dr. Mayumi Endo, az Ohio Állami Egyetem endokrinológiai adjunktusa elmondta a TODAY hírcsatornának, hogy ‘a súlycsökkenés elég drámai, és általában szándékos hanyagságból fakad.’
Mollen, aki hat hónapja adott életet második babájának férjével, Jason Biggssel, azzal a panasszal fordult orvoshoz, hogy duzzanatot észlelt a nyakán. A pajzsmirigy, amely egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részén, néha megduzzad azokban, akik Graves-kórban szenvednek.
A Graves-kór tünetei
Mollen drámai fotójával próbálja felhívni a figyelmet arra, hogy az emberek figyeljenek a testük változásaira. ‘Ha éppen szültél és aránytalanul sokat fogytál … hirtelen meleg intoleranciád van, nem tudod megállítani a hajhullást, és úgy érzed, hogy a férjed egy d–k, akkor lehet, hogy a pajzsmirigyeddel van probléma!! Ellenőriztesd magad ASAP,’ írta Mollen.
Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a hyperthyreosis gyakori jelei közé tartozik:
- Izomgyengeség és fájdalom
- Kidülledt szemek
- Gyors szívverés vagy palpitáció
- Izzadás
- Kézremegés
- Idegesség vagy szorongás
- Zsíros bőr
- Változások a bélmozgásokban
- Alvási nehézségek
Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a nők a szülés után pajzsmirigy problémákkal küzdenek. Míg egyes betegek postpartum thyreoiditisben szenvednek – ez egy rövid távú hyperthyreosis, amely idővel megszűnik – mások Graves-kór miatt tapasztalják a pajzsmirigy túlműködését.
“Graves-kórt gyakran diagnosztizálnak a szülés utáni időszakban,” mondta Dr. Elise Brett, az Icahn School of Medicine at Mount Sinai egyetemi klinikai adjunktusa New Yorkban. “A terhesség alatt az immunrendszer csendes, majd a szülés után újra aktiválódhat.”
Kezelés szükségessége
Míg a hyperthyreosis bizonyos formái maguktól megszűnnek, a Graves-kór nem. “Ez a fajta túlműködő pajzsmirigy kezelést igényel,” figyelmeztetett Brett doktornő. Ha nem kezelik, a Graves-kór szabálytalan szívveréshez és stroke-hoz vezethet.
Az orvosok gyakran antithyroid gyógyszereket írnak fel (mint például metimazol) 12-18 hónapig, hogy szabályozzák a pajzsmirigyet. Az esetek körülbelül 30%-ában a Graves-kór remisszióba kerül. Másik kezelési lehetőség a radioaktív jód itala, amely ‘kiüt’ a pajzsmirigybetegséget. Egyes esetekben a pajzsmirigy sebészeti eltávolítása is szükséges. Ezek a lehetőségek hipotyreózishoz, vagyis alulműködő pajzsmirigyhez vezetnek, amelyhez a betegeknek szintetikus pajzsmirigy hormonokat kell szedniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a betegeknek azonnal orvoshoz kell fordulniuk, ha bármilyen hyperthyreosisra utaló jelet észlelnek. “A Graves-kór nagyon súlyos lehet,” figyelmeztetett Brett.